Ανοίξαμε τη βαλίτσα των Μυστηρίων (MystiKit)…..

Σήμερα, Τετάρτη 22 Μαρτίου 2023 έφτασε στην Καλαμαριά η βαλίτσα των (Ελευσινίων) Μυστηρίων!

Όπως γνωρίζετε η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας προετοιμάζεται πυρετωδώς για να συμμετάσχει στο ΜΥΣΤΗΡΙΟ 149 ή αλλιώς στο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο “Μετάβαση για ένα κλιματικά ουδέτερο μέλλον” που θα πραγματοποιηθεί στην Ελευσίνα-Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης 2023  το πρώτο δεκαήμερο του Μαΐου με συμμετοχή σχολείων από όλη την Ευρώπη. Στο πλαίσιο αυτό έφτασε στο σχολείο μας η εκπαιδευτική βαλίτσα  MystiKit ‘Ελευσίνα- Γινόμαστε πλάνητες όπως η Δήμητρα κάποτε….’ την οποία θα αξιοποιήσει κατάλληλα η περιβαλλοντική ομάδα. Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν σε επόμενη ανάρτησή μας….

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ευαγγελία Δουβαντζή

Συμμετέχουν η εκπαιδευτικός Μαρία Καντάρη και ο Νίκος Μερούσης (Δ/ντής).

Διοργάνωση – υπεύθυνη Β/θμιας Εκπ/σης Θεσσαλονίκης: Αντωνία Δαρδιώτη, υπ. Περιβαλλοντικής Εκπ/σης Δ.Δ. Ε. Αν. Θεσ/νίκης