Παρακολούθηση εκπαιδευτικού προγράμματος “Ο κόσμος της αναπηρίας μέσα στην καθημερινότητά μας”

Την Τρίτη 17 Ιανουαρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του σχολείου μας δίωρο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Ο κόσμος της αναπηρίας μέσα στην καθημερινότητά μας» για τις μαθήτριες και τους μαθητές της Α΄ τάξης. Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε σε συνεργασία με τα μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων Ατόμων με Αναπηρία και Φίλων αυτών του Δήμου Καλαμαριάς «Οι Ταξιάρχες». Κύριος ομιλητής ήταν ο κ. Δημήτρης Μουρατίδης, Φιλόλογος Ειδικής Αγωγής. Οι μαθητές και οι μαθήτριες, μέσα από προσωπικές μαρτυρίες ατόμων με αναπηρία, μέσω προβολής βίντεο και παρουσίασης κόμικ με θέμα τη διαφορετικότητα και μέσω διαλογικής συζήτησης, ήρθαν σε επαφή με τη ζωή και την καθημερινότητα των ατόμων με αναπηρία, τις δυσκολίες και τις διακρίσεις που καθημερινά αυτοί αντιμετωπίζουν, προβληματίστηκαν, έθεσαν ερωτήματα, ευαισθητοποιήθηκαν και παρακινήθηκαν προκειμένου να συμβάλλουν στη συλλογική κοινωνική προσπάθεια εξάλειψης των διακρίσεων σε βάρος των ατόμων με αναπηρία και πλήρους και ολοκληρωμένης συμπερίληψής τους στον κοινωνικό βίο.

Το πρόγραμμα οργάνωσε η κα Χολέβα