Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης ΄Ομήρου Ιλιάδα’

Την Παρασκευή 2/12/2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ τάξης παρακολούθησαν την παράσταση ‘Ιλιάδα του Ομήρου’ στο θέατρο Αμαλία από την νεανική σκηνή του Μικρού Βορρά. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το ιλιαδικό έπος μέσα από μια σύγχρονη, σκηνοθετική ματιά γεμάτη χιούμορ και ευαισθησία και ενθουσιάστηκαν με την χορογραφία και τις συνεχείς εναλλαγές των ρόλων των ηθοποιών. Στο τέλος της παράστασης η θεατρική ομάδα άκουσε τις εντυπώσεις των μαθητών και τους ενέπλεξε σε θεατρικό παιχνίδι όπου αυτοσχεδίασαν υποδυόμενοι ήρωες του έπους. Φεύγοντας από το θέατρο οι μαθητές συνειδητοποίησαν τη διαχρονική αξία του έργου και τον αντιπολεμικό του χαρακτήρα και έκαναν τους δικούς τους συνειρμούς για τους σύγχρονους πολέμους.