Στιγμιότυπα από τις εκδηλώσεις για τον εορτασμό της επετείου για το έπος του ’40

Φέτος ο εορτασμός για την επέτειο του έπους του ’40 και την εθνική αντίσταση ήταν αρκετά διαφορετικός από τον συνηθισμένο. Μια μικρής διάρκειας εκδήλωση πραγματοποιήθηκε το πρωί της Τρίτης 25/10/2022 στο πλαίσιο της οποίας εκφωνήθηκε ομιλία σχετική με την επέτειο, δόθηκε η σημαία στον σημαιοφόρο του σχολείου από τον διευθυντή και ορίστηκαν οι παραστάτες, ενώ στη συνέχεια επιδόθηκαν οι έπαινοι και τα βραβεία στους μαθητές και στις μαθήτριες από τους καθηγητές και τις καθηγήτριες τους. Το πρωί της Πέμπτης 27 Οκτωβρίου 2022 σύσσωμο του σχολείο παρακολούθησε τη γενική πρόβα της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης στο έργο Άξιον Εστί΄του Μίκη Θεοδωράκη και του Οδυσσέα Ελύτη. Οι εντυπώσεις όλων, μαθητών, μαθητριών και εκπαιδευτικών, ήταν εξαιρετικές. Ευχαριστούμε θερμά τόσο τη διοίκηση του Οργανισμού του Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης όσο και την Κ.Ο.Θ. για την ευκαιρία που μας πρόσφεραν. Την 28η Οκτωβρίου τα αγήματα του σχολείου μας με επικεφαλής τη σημαία παρέλασαν περήφανα στην Αρετσού αποσπώντας τα χειροκροτήματα και τις ενθουσιώδεις ιαχές των παρευρισκομένων.