Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Δίον

Την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022 το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στο Δίον της Πιερίας. Στην ιερή πόλη των αρχαίων Μακεδόνων μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικοί  περιηγηθήκαμε στο αρχαιολογικό πάρκο, όπου αντικρίσαμε την έπαυλη του Διονύσου, το ιερό της Ίσιδας, το μνημείο με τις ασπίδες και τις πανοπλίες, το μοναδικής ομορφιάς φυσικό τοπίο στις υπώρειες του βουνού των θεών, του Ολύμπου. Στη συνέχεια, επισκεφτήκαμε το αρχαιολογικό μουσείο, όπου θαυμάσαμε γλυπτά της ρωμαϊκής εποχής, γνωρίσαμε όψεις της καθημερινής ζωής στην πόλη του Δίου κατά τα ρωμαϊκά χρόνια και περιεργαστήκαμε στον επάνω όροφο τη μοναδική ύδραυλη. Στη θέση ΄Πλατανάκια΄ ξεκουραστήκαμε  από την πολύωρη περιήγησή μας.