Μελωδικό ταξίδι στον κόσμο της ποίησης μέσα από το έργο του Μίκη Θεοδωράκη

Στην κατάμεστη αίθουσα του δημοτικού θεάτρου ‘Μελίνα Μερκούρη’  πραγματοποιήθηκε η συναυλία του σχολείου μας τη Δευτέρα 30 Μαΐου 2022 (17.30-21.000). Η χορωδία  τραγούδησε μελοποιημένα ποιήματα από τον Μίκη Θεοδωράκη, ενώ μαθητές και μαθήτριες διάβασαν ποιήματα Ελλήνων και Ελληνίδων ποιητών.  Η αίθουσα του θεάτρου για 90 λεπτά πλημμύρισε από  μελωδικούς ήχους και τον θαυμάσιο λόγο των ποιητών. Στο διάλειμμα πωλήθηκαν έργα των μαθητών και μαθητριών τα οποία εκτέθηκαν στο μεσοπάτωμα του θεάτρου.

Ευχαριστούμε θερμά όλους όσοι παραβρεθήκατε στην πρώτη ανοικτή εκδήλωση του σχολείου μετά από τα δύο της πανδημίας. Ευχαριστούμε τον Δήμο Καλαμαριάς για την αμέριστη βοήθειά του  στη διοργάνωση. Όλα α έσοδα θα διατεθούν  στο Σύλλογο Βορείου Ελλάδος για άτομα με συγγενείς καρδιοπάθειες  ‘Παιδικές καρδιές’.

Γενικός συντονισμός: Νίκος Μερούσης & Μαίρη Πεταλωτή

Διεύθυνση χορωδίας: Ελισσάβετ Χατζηκυριακίδου

Επιλογή και διδασκαλία ποιημάτων: Νίκος Μερούσης & Μαίρη Πεταλωτή

Καλλιτεχνική επιμέλεια έργων ζωγραφικής μαθητών/τριών: Μαρία Καραγκουνάκη

Δημιουργία αφίσας – προσκλήσεων: Ντορίνα Μάλλιου

Επιμέλεια προγράμματος & αρχείου παρουσίασης εκδήλωσης: Άγγελος Γιαμαλής

Διάθεση προσκλήσεων: Αργυρούλα Χολέβα

Διακίνηση αφισών: Κώστας Καλαϊτζής

Οργανωτική υποστήριξη: Θεοδώρα Βαλσάμη, Φώτης Μαργαρίτης, Θανάσης Καλμπουρτζίδης, Δέσποινα Μιχαηλίδου, Μαρία Νικολέτου, Τζίνα Παπανικολάου.

Βίντεο από το τέλος της παράστασης εδώ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ-ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ_final