Διαδικτυακή ενημέρωση μαθητών της Γ΄Τάξης για τη μετάβαση από το Γυμνάσιο στο Λύκειο

Στο πλαίσιο του μαθήματος «Εργαστήρια Δεξιοτήτων» και της τέταρτης θεματικής ενότητας «Επιχειρηματικότητα – Αγωγή Σταδιοδρομίας – Γνωριμία με τα επαγγέλματα», στις 9/5/2022 πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή ενημέρωση στους μαθητές της Γ΄ Τάξης με σκοπό την παρουσίαση της Γενικής και της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης (ΓΕΛ-ΕΠΑΛ), κάνοντας χρήση της ψηφιακής πλατφόρμας Webex Meetings. Οι μαθητές ενημερώθηκαν από εθελοντές εκπαιδευτικούς των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ της Διεύθυνσής μας, οι οποίοι τους δέχθηκαν στην εικονική τους τάξη κατά τη διάρκεια της διαδικτυακής «Εβδομάδας Μετάβασης από το Γυμνάσιο στο Λύκειο» που πραγματοποίησε η Δ.Δ.Ε. Ανατολικής Θεσσαλονίκης από 9/5/2022 έως και 13/5/2022.

Στο τέλος της παρουσίασης οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να υποβάλουν ερωτήσεις και να εκφράσουν απορίες σχετικα με τα θέματα του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Αθανασία Λατσίνη ΠΕ11