Δράση για τη διεκδικητική συμπεριφορά & την αυτοπεποίθηση των εφήβων

Η εκπαίδευση της διεκδικητικής συμπεριφοράς έχει ως στόχο να διδάξει τους ανθρώπους την ικανότητα να εκφράζουν σωστά τους εαυτούς τους, ιδιαίτερα όταν αντιμετωπίζουν δύσκολες καταστάσεις, χωρίς να καταπατούν τα δικαιώματα των άλλων. Επιπλέον, τους βοηθά να αποκτήσουν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση.

Στόχος της δράσης, που ξεκίνησε στο σχολείο μας τη Δευτέρα 22 Μαρτίου 2021, είναι όλοι οι μαθητές και όλες οι μαθήτριες να  μάθουν τι είναι η διεκδικητική συμπεριφορά, η παθητική και η επιθετική συμπεριφορά  και να αναγνωρίζουν τις θετικές και αρνητικές πλευρές τους.  Στη συνέχεια, μέσα από βιωματικές δράσεις θα εκπαιδευτούν στο πώς μπορούν να υιοθετούν τη διεκδικητική συμπεριφορά και να αποκτούν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση.

Υπεύθυνη της δράσης είναι η κα Αρχοντία Νασιρίδου, ψυχολόγος κλ. ΠΕ23.

Chryssa, Homo Universalis, 1997