Διδακτική επίσκεψη – πρόγραμμα για τα εντοίχια ψηφιδωτά

Στις 15/10/2019 πραγματοποιήθηκε η προγραμματισμένη -στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας- διδακτική επίσκεψη του τμήματος Β4 στη Ροτόντα, με συνοδούς καθηγήτριες τις κ.κ. Ευθυμία Μουρατίδου και Αργυρούλα Χολέβα. Οι μαθητές/τριες συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τα εντοίχια ψηφιδωτά της Θεσσαλονίκης: ένας κόσμος καμωμένος από γυαλί και πέτρα», το οποίο συνδιοργανώνουν η Εφορεία Αρχαιοτήτων Πόλης Θεσσαλονίκης και το Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού, με σκοπό τη γνωριμία των μαθητών/τριών με τον κόσμο των εντοίχιων ψηφιδωτών.

Αρχικά ξεναγηθήκαμε στη Ροτόντα, όπως και στην έκθεση «Η λάμψη του ψηφιδωτού. Αυθεντικά και αντίγραφα από τη Θεσσαλονίκη και τη Ραβέννα» από την υπεύθυνη του προγράμματος κ. Μάστορα. Μετά από ένα σύντομο διάλειμμα στον περιβάλλοντα χώρο του μνημείου, μεταβήκαμε στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού, όπου επισκεφθήκαμε το εργαστήριο συντήρησης και οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για τις τεχνικές συντήρησης και διατήρησης των ψηφιδωτών. Με σύμμαχο τον πολύ καλό καιρό, η διδακτική αυτή επίσκεψη ήταν, εκτός από ιδιαίτερα εποικοδομητική, πολύ ευχάριστη για όλους!