ΚΑΛΑΝΤΑ ΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης, την Πέμπτη 20 Δεκεμβρίου 2018 η χορωδία του σχολείου μας, που αποτελείται από σαράντα ένα μαθητές και μαθήτριες, έψαλλε τα κάλαντα υπό τη διεύθυνση της μουσικού κας Ελ. Χατζηκυριακίδου. Η Διευθύντρια του Μουσείου, το επιστημονικό, διοικητικό και φυλακτικό προσωπικό, ο σύλλογος των Φίλων του Μουσείου και πλήθος επισκεπτών απόλαυσαν τις παιδικές φωνές που εκτέλεσαν με περισσή θέρμη κάλαντα από τον Πόντο, τη Μακεδονία και τραγούδια εμπνευσμένα από το κλίμα των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς. Ακόμα, μαθητές και μαθήτριες διάβασαν κάλαντα από όλες τις γωνίες της ελληνικού κόσμου, από τα Δωδεκάνησα και την Κρήτη ως τη Μακεδονία και τη Μικρά Ασία.  Η μικρή συναυλία ολοκληρώθηκε με ανταλλαγή ευχών και ένα εύγευστο κέρασμα προς τους μαθητές από τον σύλλογο φίλων του Αρχαιολογικού Μουσείου Θεσσαλονίκης.