Εκφοβισμός στον κυβερνοχώρο – «πρόσεξε τι γράφεις στο διαδίκτυο»

ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΚΥΒΕΡΝΟΧΩΡΟ

“ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ”

Εκπαιδευτική δράση 3-7 Δεκεμβρίου 2018

Αν και το φαινόμενο του εκφοβισμού στο αχανές τοπίο του διαδικτύου δεν είναι  καινούργιο, φαίνεται ότι σταδιακά γιγαντώνεται με απρόβλεπτες μερικές φορές συνέπειες. Καθώς οι ανήλικοι αποτελούν μια από τις πιο ευάλωτες ομάδες, πήραμε την πρωτοβουλία να ασχοληθούμε με αυτό το θέμα, που αγγίζει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας. Ο θεματικός πυρήνας της εκπαιδευτικής δράσης, που θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας, της Πληροφορικής και των Καλλιτεχνικών την πρώτη εβδομάδα του Δεκεμβρίου (3-7/12/2018), συμπυκνώνεται στο σύνθημα  «πρόσεξε τι γράφεις στο διαδίκτυο».  Στόχος μας να ενημερωθούν οι μαθητές και οι μαθήτριες για τους κινδύνους των μέσων κοινωνικής δικτύωσης και να είναι εξαιρετικά προσεκτικοί στο τι ακριβώς γράφουν κάθε φορά και τι αντίκτυπο μπορεί να έχουν στους άλλους.