eTwinning

Το σχολείο  μας στο πλαίσιο του προγράμματος ηλεκτρονικής αδελφοποίησης ευρωπαϊκών   σχολείων   (eTwinning )  συνεργάζεται με δύο σχολεία της Ιταλίας και ένα της Σλοβακίας  (ICS 61°  “Sauro-Errico-Pascoli”,  ISISS  “D. Sartor”, Základná  škola  Klokočova  742). Από  το σχολείο  μας συμμετέχουν 27 μαθητές  του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας Β12 (Advanced  level). Το θέμα της  φετινής  μας  συνεργασίας  είναι   “Healthy  Diet. What do you suggest?” Οι μαθητές και οι μαθήτριες διερευνούν και συζητούν θέματα σχετικά με τη μεσογειακή διατροφή, την υιοθέτηση σωστών διατροφικών συνηθειών στην καθημερινότητά τους και τις συνέπειες της κακής διατροφής στην εφηβική ηλικία.

Το eTwinning   έχει ως στόχο να προάγει τη σχολική συνεργασία στην Ευρώπη  μέσω  της  χρήσης των  Τεχνολογιών Πληροφορίας και  Επικοινωνίας (ΤΠΕ). Το πρόγραμμα προσφέρει μία πλατφόρμα στα συνεργαζόμενα σχολεία για να επικοινωνούν, να συνεργάζονται, να διεξάγουν  έρευνες και δράσεις, να μοιράζονται και, με λίγα λόγια, να αισθάνονται και να αποτελούν μέρος της πιο μεγάλης και συναρπαστικής κοινότητας  μάθησης.

Υπεύθυνη προγράμματος: Θ. Βαλσάμη (ΠΕ06)