Διδακτική επίσκεψη μαθητών και μαθητριών της Β’ Γυμνασίου στην ΕΠΑ.Σ. Ωραιοκάστρου

Στις 16/2/2018 η Β’ Τάξη του Γυμνασίου επισκέφθηκε την Επαγγελματική Σχολή του ΟΑΕΔ στο Ωραιόκαστρo.

Αρχικά μας υποδέχθηκε ο Διευθυντής  της Σχολής, ο οποίος παρουσίασε σύντομα και κατατοπιστικά τη φυσιογνωμία, τις κατευθύνσεις και τα εργαστήρια της Σχολής. Στη συνέχεια, οι μαθητές και ο μαθήτριες μας επισκέφτηκαν τα εργαστήρια των ηλεκτρολόγων, των μηχανικών αυτοκινήτων, των ξυλουργών, των αρτοποιών και των  γεωτεχνικών  και είδαν από κοντά πώς πραγματοποιείται βιωματικά η διδασκαλία σε μια επαγγελματική σχολή. Τέλος, προσφέρθηκε ως κέρασμα παραδοσιακή λαγάνα που παρασκευάστηκε στα εργαστήρια της σχολής από τους αρτοποιούς-μαθητές της.

Μέσα από τη συγκεκριμένη εκπαιδευτική επίσκεψη, οι μαθητές και ο μαθήτριές μας αντιλήφθηκαν πώς μπορεί η εκπαίδευση να συνδεθεί ευθέως με την τεχνολογία και πώς ταυτόχρονα ανοίγονται δρόμοι που οδηγούν νέους ανθρώπους στην παραγωγή και την αγορά εργασίας.

Υπεύθυνοι σχεδιασμού και υλοποίησης της εκπαιδευτικής επίσκεψης: Κ. Λιάλιος, Ζ. Παπανικολάου.

[spacer height=”50px” id=”2″][Best_Wordpress_Gallery id=”34″ gal_title=”epal oaed”]