Γλωσσικό εργαστήριο στη Γαλλική γλώσσα

Την Τετάρτη 31 Ιανουαρίου 2018 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης  του σχολείου μας, που διδάσκονται Γαλλικά ως Β’ ξένη γλώσσα, συμμετείχαν σε γλωσσικό εργαστήριο στα Γαλλικά διάρκειας 1:30 ώρας.

Το εργαστήριο πραγματοποίησε στο χώρο του σχολείο η υπεύθυνη εκπαιδευτικής συνεργασίας του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης κυρία Athéna Missios.

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν αποκλειστικά στα Γαλλικά με την Γαλλόφωνη εκπαιδευτικό και με τους συμμαθητές τους,  πραγματοποιώντας ευχάριστες δραστηριότητες με θέμα την γαλλοφωνία και τα ταξίδια.

Επίσης, δεχτήκαμε την επίσκεψη της Συμβούλου Γαλλικής Γλώσσας κυρίας Βαρβάρας Χρυσάφη, η οποία παρακολούθησε με μεγάλο ενδιαφέρον τις επιδόσεις των μαθητών μας στην Γαλλική Γλώσσα, κατά τη διάρκεια του εργαστηρίου.

Την εκπαιδευτική αυτή δράση διοργάνωσε η καθηγήτρια Γαλλικής Γλώσσας  του σχολείου μας κυρία Ευαγγελία Δουβαντζή με την αμέριστη συμπαράσταση του Συλλόγου Διδασκόντων.

[Best_Wordpress_Gallery id=”30″ gal_title=”Atelier 31-1-18″]