Ecomobility - Οικολογική μετακίνηση 2012-13

Οικολογική Συλλογικότητα στο 1ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς

Το 1ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς συμμετέχει και αυτή τη σχολική χρονιά, με υπέυθυνη καθηγήτρια την κ. Ευγενία Σινά και με την ποικιλότροπη στήριξη της διευθύντριας του σχολείου μας κ. Ευθυμίας Ζιώγα, στο ετήσιο περιβαλλοντικό πρόγραμμα Ecomobility.

Ο στόχος του προγράμματος, δεν είναι κερδοσκοπικός, ούτε να αποσπάσει τους μαθητές από τη σχολική τους ζωή, αλλά είναι η ευαισθητοποίηση των παιδιών προς το περιβάλλον με απώτερο στόχο το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο. Το θέμα του πρόγραμμα είναι οι οικολογικοί τρόποι μετακίνησης. Βραβείο αυτού του διαγωνισμού είναι ένα δωρεάν ταξίδι στις Βρυξέλλες. Για την βράβευση, κριτήριο είναι οι διάφορες καινοτομίες, η συνεργασία και το πλήρες ενδιαφέρον για το θέμα αυτό.

Πήραμε το Πρώτο Βραβείο Εικαστικής Έκφρασης στο διαγωνισμό της εκστρατείας του Ecomobility 2012 - 2013. Για να δείτε τα βραβεία κάντε κλικ εδώ, για να διαβάσετε το δελτίο τύπου εδώ και για περισσότερες φωτογραφίες στη σελίδα του Ecomobility στο Facebook. Περισσότερα εδώ