Ecomobility - Οικολογική μετακίνηση 2012-13

Οικολογική Συλλογικότητα στο 1ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς

Μια ομάδα μαθητριών του 1ου Γυμνασίου Καλαμαριάς, με την καθοδήγηση της κ. Ευγενίας Σινά και της διευθύντριάς μας κ. Έφης Ζιώγα, αποφάσισαν και φέτος να ευαισθητοποιήσουν τους συμμαθητές και τους συμπολίτες τους, σχετικά με την οικολογική μετακίνηση, με δημιουργικές και πρωτότυπες ιδέες.

Εργάστηκαν από τον Νοέμβριο μέχρι τον Φεβρουάριο στον ελεύθερο χρόνο τους και στις διακοπές των Χριστουγέννων και ετοίμασαν μια σειρά από εργασίες και δράσεις για να παρουσιάσουν τα προβλήματα αλλά και τις προτάσεις τους για την οικολογική μετακίνηση στην Καλαμαριά.

Σε μια πολύ ωραία εκδήλωση στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Δημαρχιακού Μεγάρου Θεσσαλονίκης η ομάδα μας παρουσίασε την εργασία της, στις 27 Φεβρουαρίου 2013, μαζί με τις ομάδες του 1ου Γυμνασίου Τριανδρίας και του 28ου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης.

Η εργασία μας

• Φωτογραφίες από την ιστοσελίδα του Ecomobility για την εκδήλωση στο Δημαρχείο Θεσσαλονίκης εδώ

Την ομάδα των μαθητριών του Ecomobility για το σχολικό έτος 2012-13 αποτελούν οι μαθήτριες της Γ' Γυμνασίου (με αλφαβητική σειρά):

Αικατερινάρη Μαρία

Καραστεργίου Άννα