Ecomobility-1o Γυμνάσιο Καλαμαριάς

Go to content

Main menu

Σχετικά με το σχολείο μας

Το σχολείο μας

Το Μικτό Γυμνάσιο Καλαμαριάς ιδρύθηκε ως αυτόνομο σχολείο τη σχολική χρονιά 1946-47. Όμως από το 1943 λειτουργούσε γυμνάσιο στην Καλαμαριά ως παράρτημα του Ε΄ Γυμνασίου Αρένων Θεσσαλονίκης.

Τη σχολική χρονιά 1964-65 χωρίστηκε το Γυμνάσιο από το Λύκειο, με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας. Τα σχολεία λειτούργησαν σε διαφορετικά κτήρια, στο σημερινό Δημαρχείο στεγαζόταν το Γυμνάσιο και στο σημερινό 5ο Δημοτικό Καλαμαριάς στην πλατεία Σκρά στεγαζόταν το Λύκειο.

Καθώς ο πληθυσμός της Καλαμαριάς συνεχώς μεγάλωνε, εκ των πραγμάτων δημιουργήθηκε η ανάγκη για νέα σχολικά κτίρια. Τότε συστήθηκε επιτροπή από επιφανείς Καλαμαριώτες για να χειριστούν το θέμα. Η επιτροπή αυτή, μετά από επίμονες προσπάθειες, κατόρθωσε να πείσει τους κυβερνώντες και τελικά να βρεθεί το οικόπεδο το οποίο και δημοπρατήθηκε.

Το 1964 με πρωτοβουλία του βουλευτή του τότε κυβερνώντος κόμματος της Ενώσεως Κέντρου κ. Αν. Κούση, ζητήθηκε από τον πρωθυπουργό κ. Γεώργιο Παπανδρέου το νέο σχολείο το οποίο θα δημιουργηθεί στην Καλαμαριά να λάβει το όνομα "Φροντιστήριον Τραπεζούντος" σε ανάμνηση του Φροντιστηρίου, πράγμα και το οποίο και έγινε. Η θεμελίωση του νέου διδακτηρίου έγινε το 1965 από τον ίδιο τον Πρωθυπουργό κ. Παπανδρέου, ενώ τα εγκαίνια έγιναν πέντε χρόνια αργότερα το 1970.

Περιγραφή της ημέρας θεμελίωσης

Κατάμεστος δρόμος, εν αναμονή της άφιξης του Πρωθυπουργού Γεωργίου Παπανδρέου στην Καλαμαριά, σε εργοτάξιο νέου σχολικού κτηρίου (Μικτό Γυμνάσιο Καλαμαριάς) που θα λάβει τιμητικά την ονομασία «Φροντιστήριον Τραπεζούντος». Ο Γ. Παπανδρέου καταχειροκροτούμενος από τον παρευρισκόμενο κόσμο θέτει τα θεμέλια του υπό κατασκευή κτηρίου.

Το 1964 ζητήθηκε από τον πρωθυπουργό Γεώργιο Παπανδρέου το νέο γυμνάσιο το οποίο θα δημιουργηθεί στην Καλαμαριά να λάβει το όνομα "Φροντιστήριον Τραπεζούντος" σε ανάμνηση του ομώνυμου εκπαιδευτικού ιδρύματος, ενώ τα επίσημα εγκαίνια έγιναν το 1970.
Ενδέχεται δίπλα στον Γ. Παπανδρέου να διακρίνεται ο Υπουργός Δημοσίων Έργων Άγγελος Αγγελούσης.
Αναρτημένο πανό κατά την υποδοχή του Π. Παπανδρέου αναγράφει: «Καλώς ήλθατε αναμορφωτά της Παιδείας Πρωθυπουργέ μας».
Η πλάκα θεμελίωσης αναγράφει «Ο Πρόεδρος της Κυβέρνησης και Υπουργός Εθνικής Παιδείας Γεώργιος Παπανδρέου εθεμελίωσεν 12/4/1965».

Η μεγάλη ιδέα

Back to content | Back to main menu