Έκθεση ζωγραφικής και κολάζ με θέμα «Ο ΚΗΠΟΣ ΜΟΥ»

Ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του 1ου Γυμνασίου Καλαμαριάς, διοργανώνει έκθεση ζωγραφικής και κολάζ των μαθητριών και μαθητών του σχολείου μας με θέμα "Ο ΚΗΠΟΣ ΜΟΥ". Μια έκθεση γεμάτη χρώματα, φαντασία, και καλλιτεχνική δημιουργία. Στα έργα τους, που δημιουργήθηκαν κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2006-2007 υπό την καθοδήγηση της αρμόδιας καθηγήτριας καλλιτεχνικών κ. Ολυμπίας Τσιάρα, αποτυπώνεται η επιθυμία τους για περισσότερο πράσινο στην πόλη και η προσδοκία για μια καλύτερη διαβίωση σ’ αυτήν.

Η αγωνία τους για έναν κόσμο που καταστρέφεται με πολύ γοργούς ρυθμούς είναι συγκλονιστική. Μέσα από τα μάτια των παιδιών δίνεται μια άλλη διάσταση στο πρόβλημα της έλλειψης πρασίνου και της καταστροφής του περιβάλλοντος. Η λαχτάρα και η προσμονή για έναν κόσμο που ως επίκεντρο του έχει την ομορφιά της φύσης, καθώς και η ζωτική σημασία που έχει στην καθημερινότητά τους είναι εμφανής. Με τα έργα τους στέλνουν ηχηρά και αισιόδοξα μηνύματα προς όλες τις κατευθύνσεις για την σωτηρία του πλανήτη μας. Έγκειται σε μας τους μεγάλους να επεξεργαστούμε αυτά τα μηνύματα με ιδιαίτερη ευαισθησία και αγάπη για να τους χαρίσουμε έστω και ένα μικρό κομμάτι από τον επίγειο παράδεισο που ονειρεύονται και αποτυπώνουν σ’ αυτήν τους την προσπάθεια.

Η έκθεση θα πραγματοποιηθεί στις εγκαταστάσεις του θεάτρου του «Φροντιστηρίου Τραπεζούντος» οδός Χηλής 12 και θα διαρκέσει από Δευτέρα 1 Οκτωβρίου έως και Τετάρτη 3 Οκτωβρίου από 9πμ – 2μμ και από 4μμ – 9μμ. Η είσοδος είναι ελεύθερη.

Λίγα λόγια για την έκθεση από την κ. Ολυμπία Τσιάρα