Περίπατος στα μνημεία της Θεσσαλονίκης

Η εργασία των ομάδων ολοκληρώθηκε στις 2 Απριλίου 2014 με έναν Περίπατο στα Μνημεία της Θεσσαλονίκης. Όλοι οι μαθητές του σχολείου μας χωρισμένοι σε τρεις ομάδες επισκέφτηκαν μνημεία της πόλης μας και ξεναγήθηκαν από τους συμμαθητές τους, που συμμετείχαν στο πρόγραμμα. Η Α' γυμνασίου επισκέφτηκε τον αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Ρωμαϊκής Αγοράς, το Ωδείο και το Μουσείο που βρίσκεται εκεί. Η Β' γυμνασίου επισκέφτηκε το Ναό του Αγίου Δημητρίου και η Γ' γυμνασίου τον Λευκό Πύργο. Στη συνέχεια έγινε ξενάγηση των μαθητών μέσα από τα λεωφορεία που τους μετέφεραν σε άλλα μνημεία της πόλης μας. Στο τέλος όλοι καταλήξαμε στο πάρκο του Γ' Σώματος Στρατού για έναν μικρό περίπατο, παιχνίδι και ξεκούραση (περισσότερα εδώ).