Μνημεία της Θεσσαλονίκης

"Η πόλη που έχτισε ο βασιλιάς Κάσσανδρος το 315 π.Χ. ως νέα πρωτεύουσα του Μακεδονικού κράτους, η πόλη που πήρε το όνομα της γυναίκας του, αδερφής του Μεγάλου Αλεξάνδρου, η όμορφη νύμφη του Θερμαϊκού, η Θεσσαλονίκη, είναι μία από τις ιστορικότερες πόλεις του κόσμου.

Για περισσότερους από 23 αιώνες υπήρξε αδιάκοπα μια πολυάνθρωπη μεγαλούπολη, οικονομικό, πολιτιστικό και πολιτικό κέντρο της ευρύτερης περιοχής των Βαλκανίων και
της Νοτιοανατολικής Ευρώπης, μεγάλο σταυροδρόμι πολιτισμών και εθνών.

Η Θεσσαλονίκη, για αιώνες, αποτέλεσε χώρο συνύπαρξης πολλών εθνοτήτων∙ εβραίοι, οθωμανοί, αρμένιοι, αλλά και άλλοι λαοί, μαζί με τους Έλληνες άφησαν στην πόλη το δικό τους στίγμα και διαμόρφωσαν την κοσμοπολίτική της φυσιογνωμία.

Στη σύγχρονη Θεσσαλονίκη, στις πλατείες και τους δρόμους της πόλης, στις περίφημες εκκλησίες της, στα τείχη και τα ιστορικά μνημεία, αλλά και στις γειτονιές, στην παραλία, τη θάλασσα και τα περίχωρα τής πόλης, με ένα μαγικό τρόπο, αποτυπώνονται ανάγλυφα όλες οι μακραίωνες διαδρομές της πόλης και των ανθρώπων της. Μικρά και μεγάλα μυστικά, μηνύματα από άλλες εποχές, ιστορικές φιγούρες και μακρινά ίχνη  συγκλονιστικών γεγονότων περιμένουν τον ιστοριοδίφη, το λάτρη του παρελθόντος, της παράδοσης, το σύγχρονο άνθρωπο που αναζητά στη συλλογική μνήμη της Θεσσαλονίκης πανανθρώπινες αξίες, έργα πολιτισμού και μηνύματα ειρήνης και αδελφοσύνης."

Από την έκδοση του Δήμου Θεσσαλονίκης "Περίπατοι Κληρονομιάς στη Θεσσαλονίκη", μία συνεργασία του Κέντρου Ιστορίας Θεσσαλονίκης και του παραρτήματος Θεσσαλονίκης της Ελληνικής Εταιρείας Περιβάλλοντος και Πολιτισμού.

Ξεκινώντας από τον Ιούνιο του 2013 τρεις ομάδες μαθητών του σχολείου μας με την καθοδήγηση των καθηγητών τους Μαρίας Σισμάνη, Αλεξάνδρας Μαυροπούλου και Θεόδωρου Λαντζούρη διάλεξαν από μια περίοδο της ιστορίας της πόλης μας, συγκέντρωσαν υλικό, δούλεψαν ακόμη και στην περίοδο των διακοπών του καλοκαιριού και μας παρουσίασαν την Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2014 τις εργασίες τους. Οι περίοδοι που επέλεξαν είναι Ρωμαϊκή, Βυζαντινή και Οθωμανική - Εβραϊκή.

Εκτός από την παρουσίαση στο Θεατράκι του σχολείου μας στην οδό Χηλής οι ομάδες ετοίμασαν και μερικά πόστερ με το υλικό τους και τα τοποθέτησαν στο διάδρομο του ισογείου, ώστε όλοι οι μαθητές να μπορούν να ενημερωθούν για τα μνημεία που μελέτησαν.

Η εργασία των ομάδων θα ολοκληρωθεί στις 2 Απριλίου 2014, οπότε όλοι οι μαθητές του σχολείου μας χωρισμένοι σε ομάδες θα επισκευθούν κάποια από τα μνημεία αυτά και θα ξεναγηθούν από τους συμμαθητές τους, σε έναν Περίπατο στα Μνημεία της Θεσσαλονίκης.