Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2014

Φέτος θεσμοθετήθηκε η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού από το ΥΠΑΙΘ. Σύμφωνα με την εγκύκλιο με αρ.πρωτ.153981/Γ4/26-09-2014/ΥΠΑΙΘ, σε κάθε σχολείο της χώρας (Δημοτικ, Γυμνάσια και Λύκεια) θα διεξαχθούν Αγώνες ΑθλοΠΑΙΔΕΙ΄ΑΣ, σε άθλημα (ή αθλήματα) που θα επιλέξει ο Σύλλογος Διδασκόντων μετά από εισήγηση των Εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής του σχολείου.  Στα αθλήματα (Ποδόσφαιρο 5χ5, Μπάσκετ 3χ3, Μίνι Βόλεϊ, Μίνι Χάντμπολ κα.) θα συμμετέχουν όσο το δυνατόν περισσότερες ομάδες που θα δημιουργήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες μεταξύ τους (παρέες).

Οι Αγώνες ΑθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ δεν αναδεικνύουν νικητές και ως εκ τούτου είναι ευρεία η συμμετοχή των μαθητών και των μαθητριών που απολαμβάνουν τη χαρά της άθλησης και διασκεδάζουν χωρίς το άγχος της νίκης και του πρωταθλητισμού.

Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για το τρέχον σχολικό έτος θα διεξαχθεί στις 6 Οκτωβρίου 2014 με θεματικό άξονα: «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».

Έτσι στο σχολείο μας οργανώθηκαν αγώνες, βιωματικές δράσεις και άλλες εκδηλώσεις από τον καθηγητή Φυσικής Αγωγής κ. Θόδωρο Λαντζούρη με τη βοήθεια της διευθύντριας κας Ευθυμίας Ζιώγα και όλων των εκπαιδευτικών.

Ξεκινήσαμε την ημέρα του αθλητισμού με εκδήλωση στο θέατρο του σχολείου με θέμα: "Συνάντησα έναν πρωταθλητή και..ονειρεύτηκα..." με την παρουσία του πρώην διεθνή καλαθοσφαιριστή Νίκου Σταυρόπουλου. Μετά από την παρουσίασή του από τον κ. Λαντζούρη, είδαμε βίντεο από την πλούσια και πολύχρονη καριέρα του που είναι γεμάτη πρωταθλήματα και διεθνείς επιτυχίες. Στη συνέχεια ο κ. Σταυρόπουλος με γλαφυρό τρόπο απάντησε σε ερωτήσεις των μαθητών του σχολείου μας. Ήταν μεγάλη χαρά για όλους μας να έχουμε μαζί μας έναν τόσο σπουδαίο αθλητή.

Στη συνέχεια ακολούθησε προβολή  βίντεο στον ίδιο χώρο με θέμα "Όχι βία στα γήπεδα". Μοιράστηκε στους μαθητές σχετικό ερωτηματολόγιο το οποίο απαντήθηκε και στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση με την παρουσία και του κ. Σταυρόπουλου.

Ακολούθησε χορευτική εκδήλωση "Ζούμπα". Μια ομάδα μαθητριών με σχετικές γνώσεις ανάλαβε την οργάνωση και διδασκαλία του χορού στην αυλή του σχολείου. Συμμετείχαν περισσότεροι από 200 μαθητές του γυμνασίου και του λυκείου.

Η Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού συνεχίστηκε με αγώνες βόλευ 4χ4 και μπάσκετ 3χ3. Συνολικά έγιναν 13 αγώνες από κάθε άθλημα με συμμετοχή 10 ομάδων κατά αγώνισμα. Είχε γίνει από πριν ανάθεση σε μαθητές του έργου της διαιτησίας (χρονομέτρηση, εφαρμογή κανονισμών) των αγώνων καθώς και του συντονισμού των αγώνων και των ομάδων στα γήπεδα του σχολείου (δύο γήπεδα βόλευ και ένα μπάσκετ). Λόγω βροχής οι αγώνες διακόπηκαν και ολοκληρώθηκαν την Πέμπτη 9/10 τις τελευταίες ώρες.

Τις εκδηλώσεις τίμησε με την παρουσία της η Αντιδήμαρχος Παιδείας-Αθλητισμού-Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης του Δήμου Καλαμαριάς κα Νικολέττου - Σκαρλάτου Βασιλική, η οποία διατέλεσε για χρόνια γραμματέας του Συλλόγου Γονέων του 1ου Γυμνασίου και 1ου ΓΕΛ Καλαμαριάς.

Με τη βροχή επιστρέψαμε πάλι στο θεατράκι του σχολείου μας στην οδό Χηλής όπου οι εκδηλώσεις ολοκληρώθηκαν στα πλαίσια του θεματικού άξονα "Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι". Παρουσιάστηκε από τη διευθύντρια κα Ζιώγα βιωματική δραστηριότητα με θέμα "Κοινωνικός αποκλεισμός" με τη συμμετοχή όλων των μαθητών του σχολείου μας.

Για να δείτε βίντεο από τις εκδηλώσεις κάντε κλικ εδώ

Μερικές από τις εκδηλώσεις του 1ου ΓΕΛ Καλαμαριάς εδώ