Αρχική Το σχολείο Μαθητές Καθηγητές Γονείς - Κηδεμόνες

Πληροφορίες  | Ιστορία| Μαθήματα | Προγράμματα | Δραστηριότητες | Συνδέσεις
Θεμελίωση σχολικού κτηρίου με όνομα «Φροντιστήριον Τραπεζούντος» στην Καλαμαριά από τον Πρωθυπουργό Γεώργιο Παπανδρέου

Κατάμεστος δρόμος, εν αναμονή της άφιξης του Πρωθυπουργού Γεωργίου Παπανδρέου στην Καλαμαριά, σε εργοτάξιο νέου σχολικού κτηρίου (Μικτό Γυμνάσιο Καλαμαριάς) που θα λάβει τιμητικά την ονομασία «Φροντιστήριον Τραπεζούντος». Ο Γ. Παπανδρέου καταχειροκροτούμενος από τον  παρευρισκόμενο κόσμο θέτει τα θεμέλια του υπό κατασκευή κτηρίου.

Το 1964 ζητήθηκε από τον πρωθυπουργό Γεώργιο Παπανδρέου το νέο γυμνάσιο το οποίο θα δημιουργηθεί στην Καλαμαριά να λάβει το όνομα "Φροντιστήριον Τραπεζούντος" σε ανάμνηση του ομώνυμου εκπαιδευτικού ιδρύματος, ενώ τα επίσημα εγκαίνια έγιναν το 1970.
Ενδέχεται δίπλα στον Γ. Παπανδρέου να διακρίνεται ο Υπουργός Δημοσίων Έργων Άγγελος Αγγελούσης.
Αναρτημένο πανό κατά την υποδοχή του Π. Παπανδρέου αναγράφει: «Καλώς ήλθατε αναμορφωτά της Παιδείας Πρωθυπουργέ μας».
Η πλάκα θεμελίωσης αναγράφει «Ο Πρόεδρος της Κυβέρνησης και Υπουργός Εθνικής Παιδείας Γεώργιος Παπανδρέου εθεμελίωσεν 12/4/1965».

Από το αρχείο της ΕΡΤ

πίσω