Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας σχολικού έτους 2010-11

1. Τίτλος προγράμματος:

«Ο Άρτος και οι πολύπλευρες – πολύτροπες συνδέσεις του με την ανθρώπινη ζωή»

2. Παιδαγωγική Ομάδα:

α. Εκπαιδευτικός που έχει αναλάβει το πρόγραμμα:

ΓΑΛΑΝΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΠΕ 15 ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

β. Άλλοι εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν:

ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ ΕΛΕΝΗ ΠΕ 04-04 ΒΙΟΛΟΓΟΣ

3. Μέλη μαθητικής ομάδας

(αναφέρονται τα ονοματεπώνυμα των παιδιών και το τμήμα όπου ανήκουν):

Γ1: 1.ΓΡΟΜΠΑΝΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 2.ΔΟΥΡΑΛΗ ΕΥΓΕΝΙΑ 3.ΑΜΠΕΡΙΑΔΗΣ ΤΑΣΟΣ 4.ΘΕΟΔΟΣΙΑΔΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ 5.ΔΙΓΚΛΗ ΜΑΓΔΑ 6.ΚΑΚΑΓΙΑ ΙΩΑΝΝΑ 7.ΘΕΟΦΑΝΙΔΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ 8.ΒΑΛΤΖΗ ΕΡΙΦΥΛΗ 9.ΑΜΠΕΛΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 10. ΑΔΑΜ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ

Γ2: 11.ΚΑΡΑΜΠΕΤΣΟΥ–ΔΑΝΙΗΛΑΚΗ ΦΩΤΕΙΝΗ 12.ΚΟΝΤΟΥ ΜΑΛΒΙΝΑ 13.ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ ΚΑΣΣΙΑΝΗ 14.ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ 15.ΛΑΖΑΡΙΔΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ 16.ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 17.ΜΑΣΤΡΟΜΑΝΩΛΗΣ ΑΝΕΣΤΗΣ 18. ΜΠΟΥΡΖΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

Γ3: 19. ΧΟΥΤΣΙΣΒΙΛΗ ΜΑΡΙΑ 20. ΧΡΥΣΤΟΦΟΡΙΔΟΥ ΧΡΥΣΗ 21.ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΧΑΡΑ 22. ΤΑΧΥΡΗ ΙΩΑΝΝΑ

4. Σύντομη περιγραφή των δραστηριοτήτων του προγράμματος:

ΣΚΟΠΟΣ: Μέσα από την εμπειρία και την συλλογική προσπάθεια επιδιώχθηκε η συνειδητοποίηση από τους μαθητές της διαθεματικότητας των στοιχείων της ζωής. Η πολύπλευρη και όλο εκπλήξεις προσέγγιση ενός φαινομενικά καθημερινού θέματος δίδαξε στα παιδιά πως συγχρόνως μπορούν να αντιλαμβάνονται συνδυάζουν μαθαίνουν προσπαθούν, να χαίρονται και να δημιουργούν.

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ : Έγινε μια πρώτη ομιλία – ενημέρωση – προσανατολισμός από τους καθηγητές στους μαθητές. Ο αριθμός των υποψηφίων μαθητών ήταν μεγαλύτερος από τον επιτρεπόμενο. Έτσι έγινε κλήρωση. Στην συνέχεια χωρίστηκαν οι μαθητές σε ομάδες και ανέλαβαν τις ποικίλες πλευρές του θέματος. Δόθηκε μεγάλη ελευθερία στην αυτενέργεια των μαθητών με αποτέλεσμα των ανοδικό ενθουσιασμό και αξιοποίηση του δυναμικού τους.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ : Στους Κυλινδρόμυλους Χαλκιδικής 6/4/11 παρακολούθησαν όλα τα στάδια επεξεργασίας των δημητριακών σπόρων έως και την συσκευασία των αλεύρων.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ : Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε στις 10/5/11 σε όλο το σχολείο στο χώρο του θεάτρου του 1ου Γυμνασίου Καλαμαριάς. Χρησιμοποιήθηκαν ποικίλοι τρόποι: Αφήγηση, Βίντεο, Τραγούδι, Μουσική, Φυσικά Δημητριακά Προϊόντα, Άρτος, Αφίσες κ.α. Αξιοσημείωτο είναι ότι επιθυμούσαν όλοι οι μαθητές να συμμετέχουν στην παρουσίαση και αυτό τελικά έγινε.

ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Δόθηκαν σε όλους του μαθητές του προγράμματος.

5. Δυσκολίες ή προβλήματα κατά την υλοποίηση του προγράμματος:

Λόγω της βάρδιας του σχολείου, των εξωσχολικών υποχρεώσεων και του μεγάλου αριθμού των μαθητών ήταν αναγκαίος και επίπονος ο καθορισμός εκ νέου, της ώρας των συναντήσεων. Γι’ αυτό και έγιναν αρκετές συναντήσεις σε μέρες αργιών. Επίσης υπήρξαν σοβαρά οικονομικά προβλήματα.