Πολιτιστικό Πρόγραμμα σχολικού έτους 2015-16

"Ελεύθεροι Πολιορκημένοι" Διονυσίου Σολωμού

Το θεατρικό δρώμενο "Ελεύθεροι Πολιορκημένοι" βασισμένο στα σχεδιάσματα του Διονυσίου Σολωμού, διδάχθηκε από τη διευθύντριά μας κα Ευθυμία Ζιώγα σε μαθητές του σχολείου μας, με συνεργάτες την κα Μαίρη Πεταλωτή και την κα Ντορίνα Μάλλιου.

Παρουσιάστηκε στο κοινό, τους γονείς και κηδεμόνες την Τρίτη 22/03/2016 στο Θεατράκι του σχολείου μας στην οδό Χηλής. Μεταξύ των άλλων μας τίμησαν με την παρουσία τους ο Δήμαρχος Καλαμαριάς κ. Θοδωρής Μπακογλίδης, η Αντιδήμαρχος Παιδείας - Αθλητισμού-Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης κα Βασιλική Νικολέτου-Σκάρλιου, η Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής σχολείων Β/θμιας Εκπ/σης κα Αγγελική Τσαπακίδου

Την επόμενη ημέρα, Τετάρτη 23/03/2016 παρουσιάστηκε και πάλι σε συνεργασία με τις "Γυναίκες Χωρίς Σύνορα Θεσσαλονίκης" με την παρουσία πολλών θεατών, μεταξύ των οποίων ήταν ο παιδαγωγικός σύμβουλος του σχολείου μας κος Πολύβιος Στράντζαλης και η σύμβουλος φιλολόγων κα Θεοδώρα Χασεκίδου-Μάρκου. Τα έσοδα της παράστασης θα δοθούν από τις "Γυναίκες Χωρίς Σύνορα Θεσσαλονίκης" με μορφή δωροεπιταγών σε οικονομικά ασθενείς οικογένειες μαθητών του σχολείο μας, γι' αυτό και τις ευχαριστούμε πολύ.