Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα σχολικού έτους 2014-15

Παίζοντας με την ανακύκλωση

Οι μαθητές που συμμετέχουν στο Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα "Παίζοντας με την ανακύκλωση" επισκεύθηκαν την Πέμπτη 26/03/2015 την έκθεση της «Εκστρατείας Ενημέρωσης της Εκπαιδευτικής Κοινότητας και του Ευρύτερου Κοινού για το Θαλάσσιο Περιβάλλον, τη Ναυτιλία και τις Επιστήμες» της Ελληνικής Ένωσης Προστασίας Θαλασσίου Περιβάλλοντος-HELMEPA.

Η Εκστρατεία υποστηρίζεται από το Βρετανικό Κοινωφελές Ίδρυμα Lloyd’s Register Foundation (LRF) και αποτελεί συνέχεια αντίστοιχης εκστρατείας που η HELMEPA πραγματοποίησε σε 12 πόλεις μεταξύ 2011-2014, με τη συμμετοχή 13.500 μαθητών και 1.000 εκπαιδευτικών.

Στόχος είναι η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση μαθητών, εκπαιδευτικών και του ευρύτερου κοινού για το θαλάσσιο περιβάλλον και η πληροφόρησή τους για τη ναυτιλία και τις σχετικές με αυτήν και τη θάλασσα επιστήμες.

Η έκθεση λειτουργεί υπό την αιγίδα του Δήμου Θεσσαλονίκης και με την ευγενική φιλοξενία του Κολλεγίου Ανατόλια θα λειτουργήσει Έκθεση στις εγκαταστάσεις της Βιβλιοθήκης Bissell του American College of Thessaloniki, μέλος του Κολλεγίου Ανατόλια.  Τα εγκαίνιά της πραγματοποιήθηκαν την Τετάρτη 11 Μαρτίου 2015.