Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα σχολικού έτους 2012-13

Η γειτονιά μου μέσα από το φακό μιας κάμερας

Τα Γραφεία Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Πολιτιστικών Θεμάτων και Αγωγής Υγείας σε συνεργασία με το Τμήμα Φωτογραφίας της Σχολής Καλών Τεχνών καλούν τις σχολικές μονάδες να συμμετάσχουν σε μία δράση-έρευνα πεδίου με επίκεντρο τη γειτονιά.

Στόχος της δράσης είναι η  αναζήτηση των αντιθέσεων στις διαδρομές που κάνουν οι μαθητές ως πεζοί στη γειτονιά τους. Με τη φωτογραφική μηχανή ή με τη βιντεοκάμερα απαθανατίζουν τα «όμορφα» και τα «άσχημα» στοιχεία που παρατηρούν συμμετέχοντας με τη δική τους πρόταση σε μία προσπάθεια για μία βιώσιμη πόλη. Η σχολική κοινότητα μέσα από αυτή τη δράση εφοδιάζει τα μέλη της με την κριτική εκείνη ματιά που στο μέλλον θα τους είναι απαραίτητη για να μπορέσουν να συμμετέχουν ενεργά και να αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους στη διαμόρφωση του περιβάλλοντός τους.

Το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα με υπέυθυνη καθηγήτρια την κ. Ευγενία Σινά και 20 περίπου μαθητές της Γ' Γυμνασίου. Τα Γραφεία Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Πολιτιστικών Θεμάτων σε συνεργασία με τις σχολικές μονάδες που συμμετέχουν στην εκπαιδευτική δράση με τίτλο: «Η γειτονιά μου μέσα από το φακό μιας κάμερας», διοργανώνουν έκθεση φωτογραφίας στο ισόγειο του κεντρικού Δημαρχιακού Μεγάρου από τις 13 έως 31 Μαΐου 2013 και εκδήλωση παρουσίασης ταινιών τεκμηρίωσης στις 15 Μαΐου 2013, 17.00-21.00, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του κεντρικού Δημαρχιακού Μεγάρου.

Η παρουσίαση στο Δημαρχείο Θεσσαλονίκης

Η προετοιμασία στο σχολείο

Δείτε τεν έκθεση των φωτογραφιών στο σχολείο εδώ