Ecomobility - Οικολογική μετακίνηση

Οικολογική Συλλογικότητα στο 1ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς

Το 1ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς, αγκαλιά με το περιβάλλον, ταξιδεύει μαζί με τον Δήμο της Καλαμαριάς, με ποδήλατο, σε έναν κόσμο ευαισθητοποιημένο σε θέματα οικολογίας, προσπαθώντας να ανακαλύψει τα κλειδιά για να ξεκλειδώσει την πόρτα ενός πιο καθαρού αύριο.

Το 1ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς, με πρωτοβουλία της κ. Ευγενίας Σινά, αποφάσισε να συμμετάσχει σε ένα ετήσιο περιβαλλοντικό πρόγραμμα, το Ecomobility, συνθέτοντας μια ομάδα 8 παιδιών. Αυτή η ομάδα αποτελείται από τους μαθητές της Γ' Γυμνασίου: Γεωργία Ασημοπούλου, Γεράσιμος Γεράρδος, Αναστάσιος Γεωργίου, Κατερίνα Δήμου, Νικολίνα Καζάκη, Νίκος Καρνάβας, Αγγελική Κοσμίδου και Παναγιώτα Ουρανίδου.

Ο στόχος του προγράμματος, δεν είναι κερδοσκοπικός, ούτε να αποσπάσει τους μαθητές από τη σχολική τους ζωή, αλλά είναι η ευαισθητοποίηση των παιδιών προς το περιβάλλον με απώτερο στόχο το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο. Το θέμα του πρόγραμμα είναι οι οικολογικοί τρόποι μετακίνησης. Βραβείο αυτού του διαγωνισμού είναι ένα δωρεάν ταξίδι στις Βρυξέλλες. Για την βράβευση, κριτήριο είναι οι διάφορες καινοτομίες, η συνεργασία και το πλήρες ενδιαφέρον για το θέμα αυτό.

Στο πλευρό των παιδιών του 1ου Γυμνασίου Καλαμαριάς, βρίσκεται, όπως δήλωσε ο ίδιος, ο δήμαρχος κ. Θεοδόσης Μπακογλίδης. Στην συνάντηση της περιβαλλοντικής ομάδας με τον Δήμαρχο της Καλαμαριάς υπήρξε μια παραγωγική συζήτηση. Αποτέλεσμα της συζήτησης αυτής ήταν η πλήρης υποστήριξη από τον Δήμο για ένα πράσινο μέλλον στην Καλαμαριά, ενώ επιβεβαιώθηκε για ακόμη μια φορά η επιθυμία των δημοτών για την υιοθέτηση νέων Μ.Μ.Μ. ώστε να εξυγιανθεί το περιβάλλον. Μ’ αυτόν τον τρόπο ο Δήμος Καλαμαριάς βάζει ένα «λιθαράκι» για την ανάπτυξη και την επικράτηση της οικολογικής συνείδησης. Για την ανάδειξη αυτής της πρόθεσης ο Δήμος Καλαμαριάς δημιουργεί έναν νέο πεζόδρομο και κατασκευάζει τον παλιό, του κέντρου της Καλαμαριάς. Ακόμα, εξασφάλισε την διέλευση του metro από τις συνοικίες της Καλαμαριάς. Παράλληλα προσπαθεί να προωθήσει την επαναλειτουργία των Ferry Boat, δημιουργώντας μεγαλύτερη ποικιλία πιο οικολογικών Μ.Μ.Μ. στην επικοινωνία με τη Θεσσαλονίκη. Εμπόδιο σε αυτήν την προσπάθεια η οικονομική κρίση, την οποία με κάθε τρόπο προσπαθεί να ξεπεράσει.

Η συνεργασία, η συλλογικότητα, η αλληλεγγύη και το ενδιαφέρον συναποτελούν το «κλειδί» για να βγούμε από οποιοδήποτε αδιέξοδο. Επομένως, η συνεισφορά όλων είναι όχι μόνο επιθυμητή, αλλά και αναγκαία.

Η παρουσίαση της εργασίας έγινε την Τετάρτη 21/03/2012 στο Πολιτιστικό Κέντρο "Αλέξανδρος" της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας. Διαγωνίστηκαν τέσσερα σχολεία της Θεσσαλονίκης με ομάδες των 8 μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου, το Ελληνικό Κολλέγιο Θεσσαλονίκης, το 1ο Γυμνάσιο Τριανδρίας, το 2ο Γυμνάσιο Αμπελοκήπων και το 1ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς.

Η ιστοσελίδα του προγράμματος κατασκευασμένη εξολοκλήρου από το μαθητή της Γ' Γυμνασίου Νίκο Καρνάβα, εδώ