eTwinning - TwinSpace

Show us your school

Το σχολείο μας φέτος συμμετέχει στο έργο Show us your school με υπεύθυνες τις καθηγήτριες των Αγγλικών κ.κ. Θεοδώρα Βαλσάμη και Ελευθερία Γουγούση. Τα σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα προέρχονται από τη Δανία, τη Γαλλία, τη Λετονία, τη Βουλγαρία, τη Φιλανδία και υπάρχει πιθανότητα να εμπλακούν και άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Στόχος είναι να γνωρίσουν οι μαθητές άλλα εκπαιδευτικά συστήματα και άλλους πολιτισμούς χρησιμοποιώντας την αγγλική γλώσσα ως βασικό μέσο επικοινωνίας.

Τι είναι το eTwinning

Το eTwinning είναι η κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης.

Η δράση eTwinning προωθεί τη σχολική συνεργασία στην Ευρώπη, μέσω της χρήσης των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), παρέχοντας υποστήριξη, εργαλεία και υπηρεσίες, προκειμένου να διευκολύνουν τα σχολεία να διαμορφώσουν βραχυπρόθεσμες ή μακροπρόθεσμες συνεργασίες σε οποιοδήποτε μάθημα.

Τι είναι ένα eTwinning Έργο;

Σχολεία  που προέρχονται από τουλάχιστον δύο Ευρωπαϊκές χώρες, δημιουργούν ένα έργο και χρησιμοποιούν τις Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) για να διεξάγουν την εργασία τους.

Τι είναι το TwinSpace;

Το TwinSpace είναι μία πλατφόρμα που μπορούν να χρησιμοποιούν τα σχολεία για να συνεργάζονται για το έργο τους. Κάθε έργο έχει το ιδιωτικό του TwinSpace που διατίθεται μέσω του Desktop για τους συνεργάτες και μέσω της αρχικής σελίδας της Διαδικτυακής Πύλης για τα προσκεκλημένα μέλη.

Το TwinSpace προσφέρει έναν αριθμό εργαλείων για τη συνεργασία και την επικοινωνία, συμπεριλαμβανομένης μίας ιδιωτικής αίθουσας chat που είναι ανοικτή συνεχώς (π.χ. οι μαθητές  μπορούν να κάνουν chat με τους συνεργάτες τους ακόμη και μετά το σχολείο σε ένα ασφαλές online περιβάλλον), ένα mailbox, φόρουμ και ένα ημερολόγιο. Οι μαθητές  μπορούν να έχουν πρόσβαση στο TwinSpace απευθείας από www.etwinning.net χρησιμοποιώντας το όνομα χρήστη και τον κωδικό πρόσβασής τους.