Πρόγραμμα ΕΠΕΑΕΚ

Από τις αποικίες στη μετανάστευση

Το ΕΒ 2,3 του Rio Tinto δέχεται μια ελληνική ομάδα

"Η γλώσσα είναι πολύ διαφορετική, η αλφαβήτα επίσης αλλά κανείς δεν ήταν Έλληνας να καταλάβει την ομάδα μαθητών και καθηγητών από την ελληνική πόλη της Θεσσαλονίκης. που βρέθηκε για μερικές μέρες στο Rio Tinto μετά από πρόσκληση του σχολείου ΕΒ 2,3, στα πλαίσια ενός προγράμματος για την ευρωπαϊκή συνεργασία μεταξύ των σχολείων.

Μια ομάδα από 19 μαθητές και δύο καθηγητές από το 1ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς (Θεσσαλονίκη) έφτασαν στο αεροδρόμιο του Francisco Sa Carneiro, μαζί με τρεις καθηγητές του σχολείου ΕΒ 2,3 του Rio Tinto οι οποίοι μερικές μέρες πριν είχαν επισκεφθεί το ελληνικό σχολείο. Όλοι αυτοί οι καθηγητές και μαθητές συμμετέχουν σε ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα για τη συνεργασία μεταξύ των σχολείων, το οποίο χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Στο πρόγραμμα αυτό παίρνουν μέρος το 1ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς (Ελλάδα), το Σχολείο ΕΒ 2,3 του Rio Tinto (Πορτογαλία) και το 1ο Γυμνάσιο Σάμου (Ελλάδα). Το Ελληνικό Υπουργείο Παιδείας εποπτεύει το πρόγραμμα αυτό. Έτσι στις 12 και 13 Δεκεμβρίου 1999 έγινε μια συνάντηση στο σχολείο που συντονίζει το πρόγραμμα στη Θεσσαλονίκη με όλους τους καθηγητές οι οποίοι είναι υπεύθυνοι για το πρόγραμμα.

Το θέμα το οποίο θα επεξεργάζονται και αναπτύσσουν οι μαθητές των σχολείων για τα επόμενα δύο χρόνια είναι "Από τις αποικίες στη μετανάστευση". Έχει να κάνει με το γεγονός ότι και οι δύο συμμετέχουσες χώρες ήταν κάποτε θαλασσοπόροι, είχαν αποικίες σημείωσαν μεγάλη μετανάστευση και στις μέρες μας είναι μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Ο συντονιστής καθηγητής του προγράμματος είναι ο Νίκος Σταμπολίδης και του σχολείου της Πορτογαλίας ο Jose Joao Teixeira.

Η επίσκεψη αυτή η οποία διήρκεσε μέχρι τις 21 Δεκεμβρίου έδωσε τη δυνατότητα στους έλληνες μαθητές να συμμετάσχουν στη σχολική ζωή του ΕΒ 2,3 του Rio Tinto. Επίσης είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το δημαρχείο του Condomar, Oporto, το βόρειο μέρος της χώρας και τον ποταμό Douro, με πλοίο.

Εκτός από την ιστορική σημασία που προαναφέραμε μπορούμε να πούμε ότι υπάρχουν και γεωγραφικές και διοικητικές ομοιότητες ανάμεσα στις περιοχές όπου βρίσκονται τα σχολεία, μιας και η Καλαμαριά ανήκει στη Θεσσαλονίκη, τη δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Ελλάδας και το Rio Tinto βρίσκεται στα περίχωρα της δεύτερης μεγαλύτερης πόλης της Πορτογαλίας, το Oporto, και επίσης οι δύο πόλεις βρίσκονται σχεδόν στο ίδιο γεωγραφικό πλάτος.

Κατά πάσα πιθανότητα οι μαθητές του σχολείου ΕΒ 2,3 θα επισκεφθούν του χρόνου το σχολείο της Καλαμαριάς.

Μετάφραση, Σοφία Σίμου, Γ5