Πρόγραμμα Σωκράτης / Comenius

Third year, Τρίτο Έτος 1999 - 2000

Comparison of the Super Market prices between partners schools

Our purpose - Ο Σκοπός μας
To compare prices of basic goods in different parts of E.C., and have a rough idea about the cost of living in our partners’ countries.
Να συγκρίνουμε τις τιμές βασικών αγαθών στις διάφορες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και να έχουμε μια ιδέα για το κόστος ζωής των χωρών που ανήκουν τα εταιρικά σχολεία.

Method - Μέθοδος
We visited super markets and we took down the prices of different items, which we considered as essential in our daily life. We did research on the spot.
In order to compare the results we changed the different currencies into EUROs.
Επισκεφθήκαμε σούπερ μάρκετ και καταγράψαμε τις τιμές των διαφόρων προϊόντων, τα οποία θεωρούμε απαραίτητα στην καθημερινή μας ζωή. Για να συγκρίνουμε τα αποτελέσματα μεταξύ των εταιρικών σχολείων μετατρέψαμε τις τιμές σε ΕΥΡΟ.

Measures - Μετρήσεις

Results - Αποτελέσματα

Our little survey showed that everything seems to be expensive in kilrea , N. Ireland. Especially bread and dairy products. The first cheaper place is Rio Tinto, Portugal, excluding spirits which are cheaper in Kalamaria, Greece than they are in Porto.
Η έρευνα μας έδειξε ότι όλα τα προϊόντα είναι ακριβότερα στη Β. Ιρλανδία. Βέβαια, έχει σχέση και με τους μισθούς και τη συνολική οικονομική κατάσταση της περιοχής. Τα προϊόντα που είναι φθηνότερα είναι στην Πορτογαλία εκτός από ορισμένα προϊόντα που είναι φθηνότερα στην Καλαμαριά.