Πρόγραμμα Σωκράτης / Comenius

"Μια φορά κι έναν καιρό ο Μένανδρος συνάντησε τον Πιραντέλο"

Ποιος είναι ο Μένανδρος και ποιος ο Πιραντέλο; Ποιο η καταγωγή τους και πως αυτοί οι δύο συναντήθηκαν και πού;

Το πρόγραμμα μας ήταν «γλωσσικό» και περιελάμβανε ανταλλαγή και φιλοξενία μαθητών. Οι στόχοι ήταν: να γνωρίσουν οι μαθητές μας μια από τις «ολιγότερο ομιλούμενες γλώσσες» της Ε. Ε., να επικοινωνήσουν με νέους της ηλικίας τους από ένα άλλο κράτος μέλος της Ε.Ε., να ζήσουν στο περιβάλλον τους, να γνωρίσουν τις συνήθειές τους και τον πολιτισμό τους. Η γλώσσα ήταν η Ιταλική και το σχολείο με το οποίο συνεργαστήκαμε το Istituto Scolastico (Michelangelo Buonarroti) του Σάντο Στέφανο ντι Καμάστρα της Σικελίας.

Οι Καλαμαριώτες μαθητές, με επικεφαλής καθηγητές τους και σε συνεργασία με μαθητές του Santo Stefano di Camastra της Σικελίας, υλοποίησαν από κοινού με επιτυχία το γλωσσικό πρόγραμμα «Σωκράτης».Θέμα «Μια φορά κι έναν καιρό ο Μένανδρος συνάντησε τον Πιραντέλο». Μέσα από αυτή την επιλογή αναδείχθηκε η ελληνικότητα που διατρέχει το έργο αλλά και αντιστοίχως από την ιταλική πλευρά. Στόχος, η γνωριμία των μαθητών με τα δυο πρόσωπα της ελληνικής και ιταλικής λογοτεχνίας αλλά και η αμοιβαία γνωριμία τους με ανταλλαγή επισκέψεων και φιλοξενία.

Οι μαθητές παρά το φόρτο των σχολικών υποχρεώσεων, προετοιμάστηκαν και ανέβασαν το έργο του Μένανδρου «Σαμία». Στα μέσα Μαρτίου, 11 Ιταλοί μαθητές με συνοδεία καθηγητών επισκέφθηκαν την Καλαμαριά και φιλοξενήθηκαν για 13 μέρες από τις οικογένειες των μαθητών. Παρουσίασαν, το έργο του Πιραντέλο «Πιθάρι», τοπικούς χορούς, επισκέφθηκαν αξιοθέατα της Θεσσαλονίκης. Πραγματοποίησαν τριήμερη εκδρομή στην Αθήνα και ημερήσια επίσκεψη στη Βεργίνα, το Δίον και τον Όλυμπο. Επισκέφθηκαν το Δήμαρχο Καλαμαριάς Χριστόδουλο Οικονομίδη, ο οποίος τους δεξιώθηκε και τους προσέφερε αναμνηστικά δώρα, ενώ ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Γυμνασίου τους παρέθεσε δεξίωση.

Στα μέσα Απριλίου είκοσι μαθητές του 1ου Γυμνασίου Καλαμαριάς συνοδευόμενοι από τρεις καθηγητές, (Α. Στασινού, Μ. Τριανταφύλλου, Δ. Τσολακίδης) επισκέφθηκαν την πόλη του Santo Stefano της Σικελίας για 14 μέρες μαθητές και καθηγητές - οι οποίοι δούλεψαν σκληρά και προετοιμάστηκαν με αρκετά μαθήματα Ιταλικής γλώσσας αφιλοκερδώς από την καθηγήτρια κ. Στάθη - φιλοξενήθηκαν από αντίστοιχες ιταλικές οικογένειες.Εκεί παρουσίασαν το έργο «Σαμία» αλλά και δημοτικούς και λαϊκούς χορούς, ενώ γνώρισαν τα αξιοθέατα της Σικελίας. Επισκέφθηκαν το Παλέρμο και το Aγκριτζέvτo (αρχαιοελληνική Ακράγαντα), ενώ ο Δήμαρχος της πόλης τους προσέφερε αναμνηστικά δώρο. Τα παιδιά επισκέφθηκαν και παρέμειναν για τρεις μέρες στη Ρώμη.

Τα πολλά ελληνικά γλωσσικά στοιχεία που γνώρισαν στην Ιταλική γλώσσα αλλά και στη Σικελική διάλεκτο αποτέλεσαν έκπληξη για τους Καλαμαριώτες μαθητές και συνετέλεσαν σημαντικά στη διευκόλυνση της επικοινωνίας μεταξύ τους.Εν ολίγοις βίωσαν στην πράξη, το γεγονός ότι είναι πολίτες και ενεργά μέλη της ευρωπαϊκής κοινότητας και άνοιξαν ένα παράθυρο στον κόσμο της γνώσης και του πολιτισμού.