Ζωγραφίζουμε για την ειρήνη των λαών και τις ανθρώπινες αξίες

Έκθεση μαθητών Β. Ελλάδας στη Θεσσαλονίκη Πινακοθήκη Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών 7- 24 Απριλίου 2016

«Ζωγραφίζουμε για την ειρήνη των λαών και τις ανθρώπινες αξίες»

Οι μαθητές σχολιάζουν το σήμερα, το αύριο και το μέλλον στην Ελλάδα και στον κόσμο. Η Ένωση Εκπαιδευτικών Εικαστικών Μαθημάτων πραγματοποιεί το ετήσιο τριήμερο σεμινάριο Β. Ελλάδας 7-9 Απριλίου 2016 στο Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, Θεσσαλονίκη.

Θέμα του σεμιναρίου είναι: «η Τέχνη στην εκπαίδευση για τη διαχείριση κρίσεων και τη διάδοση ανθρωπιστικών αξιών». Παράλληλα διοργανώνει, με τη συμμετοχή 60 σχολείων, ομαδική μαθητική έκθεση Β. Ελλάδας στην Πινακοθήκη της Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών στη Θεσσαλονίκη, από 7-24 Απριλίου 2016, με θέμα «Ζωγραφίζουμε για την ειρήνη των λαών και τις ανθρώπινες αξίες - Οι μαθητές σχολιάζουν το σήμερα, το αύριο και το μέλλον στην Ελλάδα και στον κόσμο».

Το σχολείο μας συμμετέχει στην έκθεση με έργα μαθητών της Α΄ Γυμνασίου που επέλεξε η καθηγήτρια Αισθητικής Αγωγής του σχολείου μας κα Ντορίνα Μάλλιου.