Η Biennale πάει σχολείο!

Στις 23 και 24 Φεβρουαρίου 2009 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Κρατικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης Θεσσαλονίκης "Η Biennale πάει σχολείο". Το πρόγραμμα παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές του σχολείου.

... Η εφαρμογή του προγράμματος πραγματοποιήθηκε μέσα στο ίδιο το σχολικό περιβάλλον (σχολικές αίθουσες, αμφιθέατρα, αίθουσες εκδηλώσεων των σχολείων ) και είχε διάρκεια όσο μία σχολική ώρα περίπου 40-45 λεπτά. Το πρόγραμμα ήταν κατάλληλο τόσο για μικρό όσο και για μεγαλύτερο μαθητικό ακροατήριο. Σε κάθε εφαρμογή του συμμετείχαν δύο μουσειοπαιδαγωγοί-εμψυχωτές και για την υλοποίησή του απαιτείται φορητός ή σταθερός υπολογιστής και βιντεοπροβολέας. Με εργαλείο την προβολή ενός προγράμματος ψηφιακών διαφανειών (Power Point) το οποίο προβάλλεται στους μαθητές, δίνονται σε αυτούς ερεθίσματα και διατυπώνονται ποικίλα ερωτήματα που αφορούν το ρόλο της τέχνης και των μουσείων (ξεκινώντας συνήθως από προηγούμενες εποχές με και καταλήγοντας στη σημερινή πραγματικότητα). Σταδιακά αναπτύσσεται ένας διάλογος μεταξύ των μουσειοπαιδαγωγών και των μαθητών γύρω από τα ζητήματα αυτά ο οποίος αποσκοπεί τόσο στην ενημέρωση των τελευταίων γύρω από την καλλιτεχνική δημιουργία, ιδιαίτερα τη σύγχρονη, όσο και στην κατάθεση των βιωμάτων και των προβληματισμών τους σχετικά με τη λειτουργία -και γιατί όχι- την αναγκαιότητα της τέχνης στη διαμόρφωση μιας ουσιαστικής και ποιοτικής ζωής...

Ευχαριστούμε τις κυρίες Βλαχογιαννίδου Εύα και Βλαχομήτρου Τάνια για την εφαρμογή του προγράμματος.

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα