"Αρσενικό και παλιά δαντέλα"

Ταξιδεύοντας από το σανίδι στο πανί

Πρόκειται για ένα 35λεπτο απόσπασμα από το θεατρικό έργο του Τζόζεφ Κέσελρινγκ "Αρσενικό και παλιά δαντέλα". Το απόσπασμα παρουσιάστηκε θεατρικά από τους δευτεροετείς φοιτητές της Δραματικής Σχολής του ΚΘΒΕ σε σκηνοθεσία Έφης Ζιώγα και στη συνέχεια΄από την κινηματογραφική μεταφορά του αμερικανού σκηνοθέτη Φρανκ Κάπρα.

Ακολούθησε διάλογος με τους μαθητές, οι οποίοι ταχύτατα και με μεγάλη ωριμότητα έδειξαν να αντιλαμβάνονται του διαφορετικούς τρόπους αφήγησης που χρησιμοποιούν τα δύο αυτά εκπαιδευτικά εργαλεία, το θέατρο και ο κινηματογράφος.

Η δραστηριότητα ήταν ένα από τα εργαστήρια του σεμιναρίου "Το θέατρο συναντά την 7η τέχνη" που διοργάνωσαν οι υπέυθυνοι Πολιτιστικών Θεμάτων των Διευθύνσεων Εκπαίδευσης Ανατ. & Δυτ. Θεσσαλονίκης και το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση.

Για να δείτε βίντεο από την παράσταση κάντε κλικ εδώ