ΚΘΒΕ Νεανική Σκηνή - "Η φάρμα των ζώων"

Την Τρίτη 10/02/2015 παρακολουθήσαμε την παράσταση "Η φάρμα των ζώων" του Τζώρτζ Όργουελ σε σκηνοθεσία Νίκου Αρμάου στη Μονή Λαζαριστών - Σκηνή Σωκράτης Καραντινός από τη Νεανική Σκηνή του Κ.Θ.Β.Ε.

"Σε μία φάρμα τα ζώα με πρωτοστάτες τα γουρούνια εξεγείρονται ενάντια στην καταπιεστική εξουσία του ανθρώπου - αφέντη τους, τον ανατρέπουν, αναλαμβάνουν αυτά την αρχηγία, ως τα εξυπνότερα ζώα της φάρμας και υπό την καθοδήγηση του πιο γενναίου από αυτά η επανάστασή τους ξεκινάει μέσα σε ένα κλίμα ενθουσιασμού και αισιοδοξίας για τη νέα τάξη πραγμάτων που προοιωνίζει ένα καλύτερο μέλλον για όλους τους αδικημένους… Σύντομα όμως η ιστορία επαναλαμβάνεται κι οι ελπίδες τους αποδεικνύονται φρούδες καθώς η νέα ηγεσία έχει τα ίδια χαρακτηριστικά αν όχι χειρότερα από την προηγούμενη. Πώς μέσα από τους κόλπους των καταπιεσμένων αναδύονται νέοι ακόμη πιο αυταρχικοί δυνάστες; Πώς το όνειρο μετατρέπεται σε εφιάλτη;"

Περισσότερες πληροφορίες για την παράσταση

Για να δείτε τα βίντεο από την παράσταση,
κάντε δεξί κλικ επάνω τους και επιλέξτε
Αναπαραγωγή (Play)