Τελλόγλειο Ίδρυμα - "Ματιές στο έργο του Goya"

Την Τρίτη 15/11/2011 οι μαθητές του σχολείου μας επισκέφθηκαν την έκθεση "Goya & Beethoven στο Τελλόγλειο". Τη Δευτέρα είχε προηγηθεί στο Θεατράκι του 1ου Γυμνασίου Καλαμαριάς μια παρουσίαση των έργων του Goya από την διευθύντρια του σχολείου κ. Ζιώγα, η οποία συνοδεύτηκε με μουσική του Beethoven.

Χωρισμένοι σε τρεις ομάδες, κατά τάξη, οι μαθητές παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που σχεδίασε το Ίδρυμα με στόχο την εκπαιδευτική και ταυτόχρονα ψυχαγωγική εμπειρία της επίσκεψης στο μουσείο. Στην έκθεση αυτή παρουσιάζονται πλήρεις τέσσερις σειρές των χαρακτικών του τα Καπρίτσια, τα Δεινά του Πολέμου, οι Παροιμίες, η Ταυρομαχία, που προέρχονται από την Εθνική Πινακοθήκη της Αθήνας. Στα έργα αυτά, 211 χαρακτικά, προστέθηκαν και έξι ελαιογραφίες από το Μουσείο Καλών Τεχνών του Bilbao, που δίνουν μια εικόνα για την εποχή του και τη θεματογραφία του. Με ερέθισμα τα χαρακτικά και τις ελαιογραφίες από το Museo de Bellas Artes de Bilbao, οι μαθητές του Γυμνασίου μας είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με την Ισπανία και τον ισπανικό πολιτισμό του 18ου αιώνα.

Παράλληλα με την έκθεση του Goya στο Τελλόγλειο φιλοξενούνται παρτιτούρες, χειρόγραφα και επιστολές του Ludwig van Beethoven, του σπουδαίου αυτού μουσικού από το Beethoven-Haus της Βόνης, όπου ο Ναπολέων, ο Ουέλινγκτον, η ταραγμένη Ευρώπη, ο αγώνας για ελευθερία αποτελούν, αντίστοιχα όπως και στον Goya, αφορμές, πηγές δημιουργικής έμπνευσης για περίφημες μουσικές συνθέσεις του (π.χ. 3η συμφωνία), έργα-σταθμούς για την εξέλιξη της σύγχρονης μουσικής.

Στο χρονικό διάστημα πριν ή μετά την παρακολούθηση του προγράμματος στο Τελλόγλειο Ίδρυμα οι μαθητές επισκέφθηκαν τον Ζωολογικό Κήπο του Δήμου Θεσσαλονίκης στον Κέδρινο Λόφο όπου ξεναγήθηκαν στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και στο Σπίτι των Ερπετών από τον υπεύθυνο του Δήμου κ. Γενεράλη.