Ανθρώπινη Εμπειρία

«Η Ανθρώπινη Εμπειρία» αποτελεί τη θεματική ενότητα που εγκαινιάζει το Cinema Park της ODEON. Έχοντας εξασφαλίσει και την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, ο Άνθρωπος και βασικά στοιχεία που συνθέτουν την ύπαρξή του, όπως το σώμα, η τέχνη και τα ανθρώπινα επιτεύγματα, προβάλλονται στις 5 αίθουσες του κινηματογραφικού πάρκου, αναδεικνύοντας αντιθέσεις, όπως η Λογική και το Συναίσθημα, και αναπτύσσοντας, ταυτόχρονα, τη φαντασία και τη δημιουργικότητα!

Τα παιδιά φορώντας ειδικά γυαλιά έχουν την αίσθηση πως βρίσκονται μέσα στις εικόνες που βλέπουν μπροστά τους, γι' αυτό και συμμετέχουν με ένα πρωτόγνωρο τρόπο: απλώνουν τα χέρια για να πιάσουν ένα αντικείμενο, παίρνουν μέρος στη δράση, και κυριολεκτικά ζουν την κάθε στιγμή

Πυρήνας της θεματικής αυτή περιήγησης είναι ο Άνθρωπος και μερικά από τα στοιχεία που συνθέτουν την ανθρώπινη ύπαρξη: το Σώμα, η ανθρώπινη επικοινωνία, η τέχνη, τα επιτεύγματά του. Θα αναδειχθούν αντιθέσεις και συγκρούσεις όπως: Σώμα και Ψυχή, Λογική και Συναίσθημα. Η φαντασία, η ελευθερία έκφρασης και η δημιουργικότητα προβάλλονται ως κινητήριες δυνάμεις της ανθρώπινης ύπαρξης. Η θεματική ενότητα "Ανθρώπινη Εμπειρία" λειτουργεί ως "Μουσείο της Ανθρωπότητας": σύγχρονο, με συμβολισμούς και εκπλήξεις που διευρύνουν τους ορίζοντες της γνώσης αλλά και την ανθρώπινη συνείδηση. Δυο άνθρωποι από διαφορετική γενιά και με διαφορετική νοοτροπία μας ξεναγούν σε αυτήν τη θεματική ενότητα. Το στοιχείο που τους ενώνει είναι η αγάπη τους για τη γνώση.

Θα ζήσουμε:

• ένα ταξίδι στο εσωτερικό του ανθρώπινου σώματος
• το θαύμα της γέννησης
• τα επιτεύγματα του ανθρώπου στην αρχιτεκτονική και την πρόοδο στην
τεχνολογία
• τη μουσική σε διαφορετικούς πολιτισμούς, τόπους και εποχές
• ένα παιχνίδι γεγονότων και αριθμών για τα έθνη, το ανθρώπινο σώμα και τους
σπουδαίους ανθρώπους