ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΝΕΩΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ: ADOPT AN ORCHESTRA

Την Τρίτη 18/03/2014 όλοι οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης, μετά από πρόταση της μουσικού του σχολείου μας κας Έλλης Χατζηκυριακίδου, μια ανοιχτή δοκιμή - συναυλία της Ορχήστρας Νέων της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Η Ορχήστρα Νέων (European Union Youth Orchestra, EUYO), βασίζεται σε μια ριζοσπαστική νέα ιδέα: ότι οι ορχήστρες δεν υπάρχουν μόνο για το συμβατικό κλασικό κοινό αλλά για ολόκληρες πόλεις. Η EUYO βρίσκεται, προσκεκλημένη, στο Μέγαρο Μουσικής, κάνει ανοιχτές δοκιμές και δίνει κοντσέρτα για νέους, τους οποίους προσκαλεί με τα ακόλουθα λόγια: “ελάτε μαζί μας να ακούσετε σπουδαία μουσική να ερμηνεύεται με πολύ πάθος, σε έναν θαυμάσιο χώρο, στην καρδιά μιας σπουδαίας πόλης”.

Στη διάρκεια της συναυλίας δυο μαθητές του σχολείου μας είχαν τη μοναδική ευκαιρία να διευθύνουν την Ορχήστρα Νέων. Τυχεροί ήταν η Πιπερίδου Ευαγγελία του Α4 και ο Καρακασίδης Φώτιος του Β2. Ανέβηκαν στο πόντιουμ, πήραν την μπαγκέτα από τα χέρια του διευθυντή της Ορχήστρας Peter Stark και για λίγα λεπτά διήυθυναν με τη δική του τεχνική ο καθένας τη θαυμάσια αυτή Ορχήστρα.