Μαθηματικά Μαγικά Τρικ

Για δεύτερη χρονιά φέτος, ο σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων και ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου μας σε συνεργασία με την Αντιδημαρχία Παιδείας και Πολιτισμού του Δήμου Καλαμαριάς οργάνωσαν εκδήλωση με ομιλητή τον Καθηγητή του Πανεπιστημίου Κρήτης δρ. Μιχαήλ Λάμπρου με θέμα "Μαθηματικά Μαγικά Τρικ " την Παρασκευή 12/02/2016 στο Αμφιθέατρο του σχολείου μας.

Στην ομιλία παρουσιάστηκαν μερικά μαγικά τρικ, τα οποία βασίζονται στα Μαθηματικά. Ο στόχος της ομιλίας ήταν η ερμηνεία και η κατανόηση των τρικ, αλλά κυρίως να παρουσιαστούν Μαθηματικές ιδέες με εύληπτο τρόπο και να καλλιεργηθεί στους μαθητές η ιδέα να σκέπτονται δημιουργικά. Η ομιλία απευθύνεται στους μαθητές, τους γονείς και τους καθηγητές.

Ο Καθηγητής κ. Λάμπρου έχει μεγάλη εμπειρία στην διδακτική των Μαθηματικών και είναι ο οργανωτής στην Ελλάδα του Διεθνούς Μαθηματικού Διαγωνισμού «Καγκουρό».

Τη διάλεξη προλόγησαν ο πρόεδρος του συλλόγου γονέων καθηγητής κ. Βασίλειος Πανοσκάλτσης, η Αντιδήμαρχος Παιδείας και Πολιτισμού του Δήμου Καλαμαριάς κα Βασιλική Νικολέττου - Σκάρλιου και η διευθύντρια του σχολείου μας κα Ευθυμία Ζιώγα. Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του ο Σύμβουλος Μαθηματικών της Δ/νσης Αν. Θεσσαλονίκης κος Ανδρέας Πούλος και την παρακολούθησαν γονείς, εκπαιδευτικοί και πολλοί μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου.85