Μαθηματικοί γρίφοι και προβλήματα

Ο σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων σε συνεργασία με το σύλλογο διδασκόντων του σχολείου μας διοργάνωσαν διάλεξη του καθηγητή του Πανεπιστημίου Κρήτης δρ. Μιχαήλ Λάμπρου με θέμα "Μαθηματικοί γρίφοι και προβλήματα" το Σάββατο 17/1/2015 στις 18:00 στο Αμφιθέατρο του σχολείου μας. Στόχος είναι η μύηση των μαθητών, των μαθητριών αλλά και των γονιών τους στη μαγεία των Μαθηματικών ώστε το μάθημα να γίνει πιο ελκυστικό στους μαθητές.

Ο Μιχαήλ Λάμπρου εκπροσώπησε τη χώρα μας, ως αρχηγός αποστολής, σε Μαθηματικές Ολυμπιάδες τέσσερις φορές. Τα τελευταία χρόνια είναι ο επιστημονικός υπεύθυνος για την Ελλάδα του Διεθνούς Μαθηματικού Διαγωνισμού «Καγκουρό».

Τη διάλεξη προλόγησαν η διευθύντρια του σχολείου μας κα Ευθυμία Ζιώγα και ο πρόεδρος του συλλόγου γονέων καθηγητής κ. Βασίλειος Πανοσκάλτσης. Την  παρακολούθησαν γονείς, εκπαιδευτικοί και πολλοί μαθητές και μαθήτριες κυρίως της Α' Γυμνασίου.85

Για να δείτε το βίντεο κάντε δεξί κλικ επάνω του και επιλέξτε ΑναπαραγωγήPlay)