Επίσκεψη στη Βίλα Καπαντζή - Πολιτιστικό Κέντρο του ΜΙΕΤ

Η Β' τάξη του 1ου Γυμνασίου Καλαμαριάς επισκέφθηκε την Τρίτη 05/03/2013 στη Βίλα Καπαντζή, όπου στεγάζεται το Πολιτιστικό Κέντρο του Μορφωτικού Ιδρύματος της Εθνικής Τράπεζας, μια έκθεση βασισμένη στις συλλογές καρτ-ποστάλ του 'Αγγελου Παπαϊωάννου και του Ελληνικού Λογοτεχνικού & Ιστορικού Αρχείου (ΕΛΙΑ), η οποία υφαίνεται πάνω στο διεθνές ιστορικό πλαίσιο του 19ου αιώνα. Στην έκθεση επίσης παρουσιάζεται μια άγνωστη φωτογραφία της Θεσσαλονίκης από τη συλλογή Δέλλιου –η παλιότερη, πιθανόν, φωτογραφία της πόλης– καθώς και ένα δρώμενο, εμπνευσμένο από τις ενδυμασίες των τελών 19ου – αρχών 20ού αιώνα. Ο τίτλος της έκθεσης «Η ΔΥΣΗ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ» οφείλεται στο ομότιτλο βιβλίο της Έλλης Σκοπετέα.

Την επίσκεψη οργάνωσε η φιλόλογος κα Ευθυμία Μουρατίδου και συνόδευσαν οι καθηγήτριες κ.κ. Βασιλική Τριανταφύλλου και Ζωή Γκίνη.

Περισσότερα για την έκθεση εδώ