Γνωριμία της Θεσσαλονίκης με την Πολιτιστική Διαδρομή του Ο.Α.Σ.Θ.

Την Πέμπτη 01/03/2012 οι μαθητές της Β' Γυμνασίου περιηγήθηκαν τα ιστορικά και πολιτιστικά μνημεία της Θεσσαλονίκης με την "Πολιτιστική Γραμμή" του Ο.Α.Σ.Θ. Χωρισμένοι σε δυο ομάδες με τη συνοδεία καθηγητών τους, ανέβηκαν στη πολιτιστική γραμμή 50 μπροστά στο Βασιλικό Θέατρο και για μία ώρα ακολούθησαν τη διαδρομή στην "Ιστορία της Θεσσαλονίκης" περνώντας από μνημεία που αποτυπώνουν τη μακραίωνη ιστορία της πόλης από τους αρχαίους, ελληνιστικούς, ρωμαϊκούς και βυζαντινούς χρόνους μέχρι σήμερα.

Η πρώτη ομάδα με συνοδούς τις κυρίες Ιωσηφίδου και Σινά

Η δεύτερη ομάδα με συνοδούς τις κυρίες Σισμάνη, Πεταλωτή και Μουρατίδου

Την Παρασκευή 02/03/2012 πραγματοποίησε την ίδια περιήγηση η Γ' Γυμνασίου με συνοδούς τις κυρίες Παπαχρήστου, Γρόσια, Ιωαννίδου και Βαλσάμη.

Την Τρίτη 06/03/2012 ολοκληρώθηκαν οι περιηγήσεις των τάξεων στα ιστορικά και πολιτιστικά μνημεία της Θεσσαλονίκης με την Α' Γυμνασίου. Τη συνόδευσαν οι καθηγητές Λεμονίδου, Βακουφτσής, Παπαχρήστου και Χατζηαθανασιάδου.

Οι φωτογραφίες από την περιήγηση της Α' Γυμνασίου είναι του μαθητή του Α1 Αναγνώστη Θεοδορόπουλου.