Επίσκεψη στο ορφανοτροφείο Μέλισσα και στο Παιδικό Χωριό SOS

Ενόψει των Χριστουγέννων, και θέλοντας να ανταποκριθούμε και να συμμετάσχουμε ενεργά στο νόημα και το πνεύμα των ημερών, επισκεφθήκαμε μαζί με τους μαθητές κάποιων τμημάτων της τρίτης τάξης και καθηγήτριες του σχολείου κ. Βαρβούτα και κ. Πεταλωτή το ορφανοτροφείο "Μέλισσα" όπου τα παιδιά ξεναγήθηκαν από τις αρμόδιες υπαλλήλους του ορφανοτροφείου, καθώς και την επομένη ημέρα το Παιδικό Χωριό SOS, όπου αφού ξεναγηθήκαμε στους χώρους και τις εγκαταστάσεις του, παρακολουθήσαμε ένα ντοκιμαντέρ που αφορά την δομή και οργάνωση των χωριών SOS παγκοσμίως, ενώ οι υπεύθυνοι απάντησαν σε όλα τα ερωτήματα και απορίες των μαθητών.

Ο Σύλλογος Γονέων ακολουθώντας το παράδειγμα των μαθητών προσέφερε και στους δύο οργανισμούς κάποια πράγματα ως ελάχιστη κίνηση μπροστά στο έργο που παράγουν αυτά τα κέντρα φιλοξενίας των παιδιών που έχουν ανάγκη και σίγουρα απειροελάχιστη κίνηση μπροστά σ' αυτό που πραγματικά θέλουν αυτά τα παιδιά. Την αγάπη, την στοργή, την θαλπωρή και την ζεστασιά που τόσο πολύ έχουν ανάγκη.

Ορφανοτροφείο "Μέλισσα"
Παιδικό Χωριό SOS