"Το σχολείο μας γέφυρα επικοινωνίας, εθελοντισμού και κοινωνικής προσφοράς"

Στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος "Το σχολείο μας γέφυρα επικοινωνίας, εθελοντισμού και κοινωνικής προσφοράς" όλοι οι μαθητές του σχολείου μας αλλά και πολλοί συμμαθητές τους από το 1ο ΓΕΛ Καλαμαριάς, παλιοί καθηγητές αλλά και άλλοι φίλοι μας μαζεύουμε από την αρχή της χρονιάς πλαστικά καπάκια (περισσότερα εδώ). Τα πλαστικά αυτά καπάκια 'μετατρέπονται' από το Σύλλογο Παραπληγικών Ελλάδας Παράρτημα Μακεδονίας-Θράκης σε αμαξίδια για συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη.

Στις 11/04/2014 οι κ.κ. Χατζηαθανασιάδου και Πεταλωτή, οι οποίες είναι οι υπεύθυνες του προγράμματος, προσκάλεσαν τον κ. Αυγουστίδη, πρόεδρο του Παραρτήματος Μακεδονίας-Θράκης του Πανελλήνιου Συλλόγου Παραπληγικών Ελλάδας να έρθει στο σχολείο μας για να μας μιλήσει γι' αυτή τη δράση του Συλλόγου, δηλαδή τη συλλογή και διαχείριση των καπακιών και να παραλάβει τη δεύτερη δόση από τα 150.000 καπάκια που μάζεψε το σχολείο μας.

Βίντεο από την εκδήλωση θα βρείτε στους παρακάτω συνδέσμους: