Ανθρώπινα Δικαιώματα και Δικαιώματα των Παιδιών

Την Τρίτη 16/10/2012 παρακολούθησαν οι μαθητές του σχολείου, σε τελική πρόβα, το υλικό της εκδήλωσης για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα και τα Δικαιώματα των Παιδιών. Η διευθύντρια του 1ου Γυμνάσιου Καλαμαριάς κα Ζιώγα είχε προτείνει στο σύλλογο διδασκόντων σχέδιο δράσης με στόχο την ενημέρωση των παιδιών σχετικά με τα δικαιώματά τους και την ευαισθητοποίηση των κατοίκων της Καλαμαριάς για το θέμα αυτό. Ο σύλλογος αποφάσισε να υλοποιήσει τη δραστηριότητα αυτή και γι' αυτό συγκροτήθηκε ομάδα καθηγητών που την αποτελούσαν οι καθηγήτριες κ. Ιωσηφίδου, κ. Μουρατίδου, κ. Πάλλα, κ. Σισμάνη, κ. Γκίνη, κ. Χατζηκυριακίδου και η κ. Γρόσια. Στη δράση συμμετείχαν και 26 μαθητές. Η εκδήλωση είχε οριστεί για τις 4/10/2012 στην Πλατεία του Δημαρχίου της Καλαμαριάς αλλά αναβλήθηκε λόγω των κινητοποιήσεων των εργαζομένων στο Δήμο Καλαμαριάς. Έτσι ορίστηκε νέα ημερομηνία η Τρίτη 16/10/2012 στις 18:30 στο ίδιο μέρος.

Φωτογραφίες από τη δράση στο σχολείο

Οι μαθητές ενημερώνουν τους
περαστικούς για τα
Ανθρώπινα Δικαιώματα