«Το παιδί στον μαγικό κόσμο των τροφίμων»

Στα πλαίσια του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας οι μαθητές της Α' τάξης με την καθηγήτριά τους Κ. Γαλάνη συμμετείχαν σε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τη διατροφή στο αγρόκτημα της Γεωπονικής Σχολής του Α.Π.Θ. Τους συνόδευσαν οι καθηγήτριες Ελ. Παπαχρήστου και Θ. Βαλσάμη. Το πρόγραμμα αυτό οργανώνει το Ίδρυμα Αριστείδης Δασκαλόπουλος σε συνεργασία με τον τομέα Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων της Γεωπονικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Λίγα λόγια για το πρόγραμμα: "Το νέο αυτό εκπαιδευτικό πρόγραμμα σχεδιάστηκε σε συνεργασία με τον τομέα Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων της Γεωπονικής Σχολής του ΑΠΘ. Το πρόγραμμα απευθύνεται αρχικά σε μαθητές Ε' και Στ' Δημοτικού και Α' Γυμνασίου και θα επεκταθεί σύντομα και στις άλλες τάξεις της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Στόχος του είναι να προσφέρει ενημέρωση και εκπαίδευση στα παιδιά της ευρύτερης περιοχής της Θεσσαλονίκης σε θέματα που αφορούν τη διατροφή, τη σημασία της σωματικής δραστηριότητας, την ασφάλεια και την τεχνολογία των τροφίμων, αλλά και να στηρίξει το έργο των εκπαιδευτικών στα διάφορα προγράμματα αγωγής υγείας που υλοποιούνται στα σχολεία. Το πολυδιάστατο αυτό πρόγραμμα περιλαμβάνει γνωριμία βήμα προς βήμα με μια παραγωγική διαδικασία (γιαούρτι), επαφή με ένα χημικό εργαστήριο, καθώς και συμμετοχή σε πλήθος εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων, όπως «φτιάξε το πιάτο σου», «μάθε για τις ετικέτες των τροφίμων», «η σημασία των θρεπτικών συστατικών» κ.ά."

Περισσότερα για το πρόγραμμα στον ιστότοπο του Ιδρύματος Αρ. Δασκλόπουλος