Η μέρα της κρέπας (La jour des crêpes)

Με πρωτοβουλία της καθηγήτριας Γαλλικών κας Κατερίνας Κοκκώνη γιορτάστηκε φέτος στο σχολείο μας, για πρώτη φορά, η μέρα της κρέπας (La jour des crêpes). Τον Φεβρουάριο υπάρχουν δύο φεστιβάλ που λαμβάνουν χώρα γύρω από τις τηγανίτες ή κρέπες: η Καντερέλ στη Γαλλία και στη συνέχεια η Καθαρή Τρίτη στις αγγλοσαξονικές χώρες.

Οι γάλλοι στις αρχές Φεβρουαρίου, την 40η ημέρα μετά τα Χριστούγεννα, τρώμε κρέπες. Ξέρετε γιατί; Στην πραγματικότητα, η "Καντερέλ" προέρχεται από το κερί και αναφέρεται σε μια τελετή με αναμμένα κεριά για την κάθαρση. Θεωρούν επίσης ότι ο κυκλικός χρυσός δίσκος της κρέπας θυμίζει τον χρυσό δίσκο του ήλιου, που προμηνύει την έλευση της άνοιξης.

Να υπενθυμίσουμε μερικές καλές συμβουλές για την Καντερέλ: τηγανίστε τις κρέπες με το δεξί χέρι κρατώντας ένα κέρμα στο αριστερό χέρι για να εξασφαλίσετε την ευημερία σε όλη τη διάρκεια του χρόνου. Πρέπει επίσης να κρατήσετε την πρώτη κρέπα μέσα σ' ένα συρτάρι για να ευλογηθούν οι σοδιές.