21η Μαρτίου 2015

Διεθνής Ημέρα για την εξάλειψη των φυλετικών διακρίσεων και του ρατσισμού

Με βασικό στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών στην αντιμετώπιση της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού οργανώσαμε και φέτος μια σειρά από βιωματικές δράσεις και εκδηλώσεις στο σχολείο μας.

Πρώτα κάθε τάξη ξεχωριστά συμμετείχε σε βιωματικές δράσεις που οργάνωσε η διευθύντρια του σχολείου μας κα Ευθυμία Ζιώγα με τη βοήθεια της κας Μαίρης Πεταλωτή και άλλων συναδέλφων. Παρακολουθήστε τα παρακάκω βίντεο. Για να τα δείτε κάντε δεξί κλικ επάνω τους και επιλέξτε Αναπαραγωγή play)

Στη συνέχεια όλοι οι μαθητές παρακολούθησαν μια σειρά από βίντεο, παρουσιάσεις, δρώμενα και ένα θεατρικό με θέμα την ενδοσχολική βία. Η εκδήλωση οργανώθηκε από τις καθηγήτριες κυρίες Θεοδώρα Βαλσάμη, Ελένη Γρόσια και Μαίρη Πεταλωτή. Ολοκληρώθηκε με μουσική και τραγούδια από μαθητές του σχολείου με την επιμέλεια της κας Έλλης Χατζηκυριακίδου. Στο τέλος οι μαθητές έδεσαν σε μπαλόνια μηνύματα κατά της ενδοσχολικής (και όχι μόνο) βίας και τα άφησαν να φύγουν στον ουρανό της Καλαμαριάς ώστε να μεταφέρουν τα μηνλυματά τους σε όλο τον κόσμο.

Διαβάστε τη "Διακήρυξη ενάντια στη βία" στην οποία κατέληξε η μαθητική κοινότητα του 1ου Γυμνασίου Καλαμαριάς.

Για να δείτε περισσότερα βίντεο από την εκδήλωση κάντε κλικ εδώ