Δράσεις κατά της βίας στα σχολεία

Το Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων καθιέρωσε την 6 Μαρτίου ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο με σκοπό την ευαισθητοποίηση εκπαιδευτικών, μαθητών και γονέων για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας. Περισσότερα στο Δίκτυο κατά της βίας στο σχολείο.

"... Ένας από τους σκοπούς του Δικτύου είναι η ευαισθητοποίηση μαθητών, γονέων και ολόκληρης της κοινωνίας σχετικά με το φαινόμενο, και η καθιέρωση της Πανελλήνιας Ημέρας κατά της Βίας στο Σχολείο την 6η Μαρτίου

Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς των σχολείων όλης της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες, ερεθίσματα και ιδέες για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας που εκδηλώνεται μεταξύ μαθητών και να σχεδιάσουν και υλοποιήσουν μακροχρόνια προγράμματα πρόληψης και αντιμετώπισης.

Την Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο καλούνται όλα τα σχολεία Α’ βάθμιας και Β’ Βάθμιας εκπαίδευσης να αφιερώσουν χρόνο (δύο ή περισσότερες διδακτικές ώρες με απόφαση του συλλόγου διδασκόντων ) σε δράσεις – συζητήσεις – εκδηλώσεις κατά του σχολικού εκφοβισμού με στόχο την ευαισθητοποίηση των σχολικών κοινοτήτων και την επαγρύπνηση όλων των μελών τους για την έγκαιρη παρέμβαση, ώστε να περιοριστούν οι δίαυλοι εκδήλωσης της βίας στη ζωή των ανηλίκων και να αποτραπούν οι αρνητικές της συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

Η προετοιμασία για την ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο πρέπει να αρχίσει έγκαιρα με πρωτοβουλία των εκπαιδευτικών των σχολείων ενώ η συμμετοχή των μαθητών πρέπει να είναι η μεγαλύτερη δυνατή..."

Από την εγκύκλιο του ΥπΠΔΒΜΘ

Το σχολείο μας οργάνωσε μια σειρά δράσεων για τη μέρα αυτή. Αρχικά έγινε προβολή βίντεο για τη βία στην οικογένεια και στο σχολείο, στο αμφιθέατρο σε όλους τους μαθητές.

Για να δείτε βίντεο από τις δράσεις κάντε κλικ παρακάτω:

Βίντεο 1 | Βίντεο 2 | Βίντεο 3 | Βίντεο 4
Βίντεο 5 | Βίντεο 6 | Βίντεο 7