Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου 2012

Την Πέμπτη 25/10/2012 έγινε στο Θεατράκι του 1ου Γυμνασίου - Λυκείου Καλαμαριάς ο εορτασμός της Γιορτής της Σημαίας.  Η γιορτή ξεκίνησε με την παράδοση της σημαίας στη σημαιοφόρο και τους παραστάτες της φετεινής χρονιάς από τη διευθύντρια του σχολείου.

"Παιδιά μου, παρακολουθώ καθημερινά την πρόοδο και την πορεία σας μέσα στο σχολείο. Συνεχίστε στο δρόμο που διαλέξατε, ήσυχα, μεθοδικά, επίμονα, χωρίς να προσαρμόζεστε σ΄ αυτό που θέλουν οι άλλοι, χωρίς να νιώθετε την ανάγκη να σας αποδέχονται, χωρίς να αφομοιώνεστε από τους πολλούς. Αν επιλέξετε να ζήσετε όπως οι πολλοί, τότε δεν ξέρω ποιά ακριβώς θα είναι η προσφορά σας σ΄ αυτόν τον κόσμο. ΕΡΓΑΣΤΕΙΤΕ και ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ τους καρπούς της δουλειάς σας όχι στον εαυτό σας ή στην οικογένειά σας μα σε κάτι ανώτερο. Στην Πατρίδα σας!

Ο Σωκράτης έλεγε: “Μητρός τε και πατρὸς και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερόν εστιν η Πατρὶς και σεμνότερον και αγιώτερον και εν μείζονι μοίρα και παρα θεοίς και παρ᾿ ανθρώποις τοις νουν έχουσι”.

Κι αν περνάει τώρα η πατρίδα μας μια καμπή, αυτό να το θεωρείτε τύχη, γιατί σε σας έλαχε να την αναστήσετε και πάλι.

Ήρθε  η ώρα να σας παραδώσω  το ιερό μας σύμβολο .

Η γαλανόλευκη όταν την κρατάνε παιδιά με ήθος, με αξίες και με στόχους, νομίζω πως κυματίζει πιο περήφανα. Νομίζω ότι φωτίζεται και ομορφαίνει. Εσείς κι εκείνη, είστε σαν δυό στολίδια που το ένα αναδεικνύει την μοναδικότητα του άλλου!

Είμαι σίγουρη ότι δεν θα επιτρέψετε κανένα “λόγο,  έργο ή νόημα”, να την ταπεινώσει.

Είμαι σίγουρη ότι θα την υπερασπίζεστε με όλη τη δύναμη της καθαρής ψυχής σας.

Ότι θα  είστε περήφανοι για την σημαία σας και θα την κρατάτε ψηλά.

Όπου σταθείτε και βρεθείτε με περηφάνια να λέτε ότι είστε Έλληνες.

Κανένας λαός δεν έδωσε στο ανθρώπινο γένος τόσα όσα έδωσαν οι Έλληνες. Αναφέρω τα λόγια του μεγάλου Αμερικανού ιστορικού Γουίλ Ντυράν: “Εκτός από τις μηχανές, δεν υπάρχει σχεδόν τίποτε άλλο διαχρονικό που να μην προέρχεται από την αρχαία Ελλάδα: Σχολεία, Γυμναστήρια, Αριθμητική, Γεωμετρία, Ιστορία, Ρητορική, Φυσική, Βιολογία, Ανατομία, Υγιεινή, Διακοσμητική, Ποίηση, Μουσική, Τραγωδία, Κωμωδία”.

Ρούλα, Άννα, Ελένη, Χριστίνα, Ελένη, Ασημίνα

Σας παραδίνω τη σημαία μας!

Μεγαλουργήστε στο όνομά της, κατακτήστε τον κόσμο με τα  Ελληνικά όπλα :

Την ανθρωπιά, τις επιστήμες, την καλλιέργεια, τον πολιτισμό, τη μη βία."

Ακολούθησε μια παρουσίαση του ιερού συμβόλου της Σημαίας από τις κ.κ. Βαλσάμη και Γκίνη. Ο εορτασμός ολοκληρώθηκε με την απονομή των αριστείων και βραβείων στους άριστους μαθητές του σχολικού έτους 2011-12.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Θεοδώρα Βαλσάμη, Ζωή Γκίνη

Απονομή αριστείων και βραβείων στους άριστους μαθητές του σχολικού έτους 2011-12 από την διευθύντρια κα Ευθυμία Ζιώγα.

Παράδοση της σημαίας στη σημαιοφόρο του σχολικού έτους 2012-13 Ρούλα Κοντού από τη διευθύντρια κ. Ευθυμία Ζιώγα

Δέστε ένα μικρό βίντεο από το τελευταίο μέρος της γιορτής εδώ